Recenzja mangi – Świat na opak tom 1.

Świat na opak tom 1 recenzja

Świat na opak tom 1 to nowa propozycja wydawnictwa Akuma, która znacząco różni się od dotychczas wydawanych tytułów? Czy tytuł ten jest wart uwagi i czy znajdzie on grono wiernych czytelników? O tym można się przekonać, poświęcając chwilę czasu na przeczytanie poniższej recenzji.

Główną bohaterką mangi jest nastoletnia Momona Ichikawa. Ostatnie tygodnie spędziła ona w szpitalu, powoli odbudowując swoje zdrowie. Pewnego dnia po przebudzeniu odkrywa ona jednak, że świat wokół niej dosyć mocno się zmienił. Dotychczasowe zasady moralne uległy całkowitemu przeobrażeniu. Dziewczyny stały się bowiem o wiele bardziej zboczone, „napalone” i bezpośrednie, faceci zaś nieśmiali i romantyczni. Stereotypy osobowości płci, do których przywykła całkowicie się odwróciły. W jej głowie rodzi się pytanie to czy świat uległ drastycznej metamorfozie, czy to może ona znalazła się w zupełnie innym miejscu? Czy będzie ona w stanie odnaleźć się w takiej rzeczywistości i czy wpływ koleżanek odmieni jej sposób postrzegania otoczenia? Najważniejsze jednak czy uda się jej odkryć, co tak naprawdę się stało i dlaczego wszystko wokół niej oszalało?

W samych swoich założeniach historia wydaje się dosyć prosta. Dziewczyny i chłopaki nagle zmieniają się swoją „moralnością”, co prowadzi do szeregu szalonych i zabawnych sytuacji. Sprośny humor odgrywa więc w mandze bardzo ważną rolę i jest on naprawdę dobrze przemyślany przez twórcę. Amahara decyduje się tu sięgnąć po przerysowane obrazy pewnych stereotypowych zachowań płci, co często mimowolnie wywołuje u czytelnika uśmiech rozbawienia. Sprawnie i z pomysłem rozwija on również fabułę, pokazując jak bohaterka całkowicie zagubiona w nowych „normach społecznych”, stopniowo zaczyna się do nich przyzwyczajać.

Świat na opak tom 1 - grafika 1

Jest to jednak zaledwie tylko część bardziej złożonej treści tytułu. Humor służy tu jako dodatek do szeregu skomplikowanych problemów społecznych, które stara się poruszyć autor. Przewracając kolejne strony komiksu, widzimy między innymi, jak bohaterka dokonuje pewnych refleksji na temat dwóch różnych światów (mające duże odniesienie do naszej rzeczywistości). W bardzo dużym uproszczeniu można napisać, że twórca porusza tu kwestię równości płci i „zaakceptowania” pewnych różnic między mężczyznami a kobietami. Na pewno treść tytułu sprawi, że w głowie odbiorcy pojawi się szereg trudnych pytań, na które będzie on musiał sam sobie odpowiedzieć (co wcale nie jest oczywiste dla tego typu mangi).

Ciekawa bohaterka i niezły humor to jedno. Obok tego wszystkiego musi się jednak pojawić pewna skaza, mogąca wpływać na końcową ocenę komiksu. Po pierwsze tak jak zostało to już wspomniane we wstępie, Świat na opak tom 1 jest mangą, która znacząco różni się od innych tytułów wydawanych do tej pory przez wydawnictwo. Jeśli więc ktoś liczy na solidną dawkę „pikanterii”, to radzę poszukać czegoś innego.

Zasadniczo bardzo trudno jednoznacznie jest określić przynależność gatunkową tej pozycji. Nie jest to klasyczne “ecchi” (tego typu elementów jest dosyć mało), nie jest to również typowy isekai. Twórca wykorzystuje elementy obu tych gatunków, dodając do tego wątki obyczajowo-psychologiczno-komediowe. W większości scen sprawdza się to bardzo dobrze. Pojawiają się jednak momenty, w których manga nie za bardzo wie, czym chce być co wpływa na jej jakość. Kilka scen jest moim zdaniem niepotrzebnie przegadanych (zwyczajnie wiejąc nudą) w innych zaś żarty nie zawsze i dla każdego będą śmieszne.

Większych uwag nie można mieć za to do oprawy graficznej tomiku. Tym bardziej że jest to pierwsze większe dzieło artysty odpowiedzialnego za wizualną stronę mangi. Projekty postaci są naprawdę niezłe (wpadki w proporcjach ciał są sporadyczne), nieźle udaje się przedstawić emocje malujące się na ich twarzach. Gorzej wypadają tła (o ile w ogóle się pojawiają), nie zachwycając swoją szczegółowością.

Świat na opak tom 1 nie jest dziełem wybitnym, ale tytuł jest na tyle intrygujący, że powinien on zachęcić czytelnika do sprawdzenia kolejnych części. Czy ewoluuje on w coś naprawdę wyśmienitego? O tym dopiero się przekonamy.


  • Scenarzysta: Amahara
  • Ilustrator: Mantarou
  • Wydawnictwo: Akuma
  • Format: 140×195 mm
  • Liczba stron: 180
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały

Komiksiarnia Dobra popkultura

Świat na opak. Tom 1.
6.5/10

Ocena:

Odwrócone moralne zasady płci i masa sprośnych żartów, które potrafią być intrygujące, ale nie dla każdego czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x