My Hero Academia: Team up mission tom 1 – recenzja mangi.

My Hero Academia: Team up mission tom 1 recenzja mangi

Jesteś fanem mangi i superbohaterskich historii? Do grona twoim ulubionych tytułów zalicza się seria MHA? Jeśli na powyższe pytania padły twierdzące odpowiedzi, to z pewnością powinien zainteresować cię tytuł My Hero Academia: Team up mission tom 1, czyli początek nowych mocnych i zwariowanych przygód znanych bohaterów.

Na samym wstępie recenzji trzeba jasno sprecyzować, czym tak naprawdę jest ta manga i do kogo jest ona skierowana?

My Hero Academia: Team up mission to spin-off głównego cyklu zbierający krótkie niekoniecznie powiązane ze sobą historie rozgrywające się w tym samym przedziale czasowym co „podstawka”. Ich autorem jest Yoko Akiyama, będąca wieloletnim asystentem Kohei Horikoshi, a więc znająca serię od podszewki. Dość jasno pokazuje to, że pozycja ta dedykowana jest największym fanom marki. Nie znajdziemy tutaj bowiem niczego nowego a schemat poszczególnych rozdziałów/misji oparty jest na sprawdzonych i doskonale znanych podstawach. Zresztą nie bójmy się być bardziej dosadni w pewnych określeniach. Team up mission to bowiem nic innego jak marketingowy wypełniacz czerpiący pełnymi garściami z popularności serii. Nie należy jednak tytułu momentalnie skreślać z listy pozycji do przeczytania, zwłaszcza jeśli jest się fanem MHA i chce się oddać chwili intensywnej mangowej rozrywki z dobrze znanymi sobie bohaterami.

Jak sam tytuł wskazuje, historia skupia się tu na misjach drużynowych. Młodzi herosi po uzyskaniu tymczasowej licencji bohatera rozdzieleni zostali na grupy, gdzie pod czujnym okiem starszych bohaterów będą oni nabierać potrzebnego doświadczenia, aby w przyszłości stać się obrońcami sprawiedliwości. Jak zostało wspomniane, poszczególne misje oparte są na prostych i sprawdzonych schematach. Autorka wie więc jak połączyć widowiskowość i humor, aby zaangażować czytelnika i znacząco umilić mu czas spędzony z mangą. Pod tym względem tytułowi naprawdę nie można niczego zarzucić i czyta się go naprawdę przyjemnie.

My Hero Academia: Team up mission tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.

Nie znajdziemy tu jednak niczego, co mogłoby bardziej rozwinąć świat MHA, a tym samym stać się dopełnieniem głównego cyklu. Jedyną wyróżniającą się wartością mangi jest skierowanie uwagi czytelnika na kilka mniej znanych postaci, które w podstawce albo nie występowały, albo były zaprezentowane gdzieś na marginesie. Niestety poszczególne rozdziały są bardzo krótkie (kilkanaście/kilkadziesiąt stron) co nie pozwala na zbyt mocne rozwinięcie ich charakterów. Zresztą zbyt często stanowią one tu raczej rodzaj dodatku do szeregu o wiele lepiej znanych postaci.

Elementem mangi, do którego nie można mieć za to żadnych nawet najmniejszych zastrzeżeń, jest oprawa graficzna. Rysunki wyglądają naprawdę doskonale, w pełni oddając klimat My Hero Academia z wylewającą się z kadrów widowiskowością, szaleństwem i humorem.

My Hero Academia: Team up mission tom 1 to więc poprawny początek poprawnej serii, która trafi jednak w gusta wąskiej grupy największych maniaków MHA, którym ciągle mało bohaterskiej rozrywki. Cała reszta raczej powinna pozostać przy głównym cyklu.


  • Scenarzysta:
  • Ilustrator: Yoko Akiyama
  • Tłumacz: Karolina Dwornik
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Liczba stron: 200
  • Oprawa: miękka w obwolucie
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 29 maj 2023

Manga do znalezienia w sklepie wydawnictwa Waneko oraz w ofercie Komiksiarnia Katowice.


My Hero Academia: Team up mission tom 1.
6/10

Ocena:

Ocena mangi My Hero Academia: Team up mission tom 1.Chwila prostej superbohaterskiej rozrywki, która może spodobać się największym fanom My Hero Academia, która niestety nie ma w sobie nic, co mogłoby ją znacząco wyróżnić od głównego cyklu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x