Krwawa walka i intrygi – recenzja książki Gniew Północy

Gniew Północy Tom 2 - recenzja książki

Historyczne nawiązania, krwawe potyczki, zdrada, miłość i nordycka mitologia, wszystko to można znaleźć w książce Gniew Północy. Drugiej części naprawdę dobrego i coraz lepiej rokującego na przyszłość cyklu Furia wikingów autorstwa Daniela Komorowskiego. Tytułem na pewno powinni zainteresować się miłośnicy mocnej i dynamicznej literatury historycznej.

Zemsta

Ragnar i jego synowie niezbyt byli zadowoleni z „niekurtuazyjnej” wizyty Karola Wielkiego na swoich ziemiach. Frankowie pod dowództwem swojego króla ponieśli druzgocącą porażkę, jasno pokazującą różnicę sił pomiędzy obiema armiami. Atak na ziemie duńskie, nie może nie zostać pomszczony. Celem nowej wyprawy zostaje więc sam Paryż. Miasto, które słynie ze swoich ogromnych murów, których nikt nigdy nie zdobył. Wikingowie uwielbiają jednak pozornie nierealne wyzwania, które mogą przynieść im zarówno chwałę, jak i wielkie skarby. Zdobycie stolicy wroga to niejedyny problem, z którym przyjdzie się mierzyć Ragnarowi. Cała sytuacja polityczna mocno się zmienia i każde podjęte działanie będzie miało w przyszłości mocno widoczne konsekwencje. Wraz z krwawą walką na scenie pojawiają się również wielkie intrygi, które mogą okazać się bardziej zabójcze niż miecz nieprzyjaciela.

Nowe pomysły scenariuszowe

Drugi tom serii to naprawdę solidna porcja widowiskowej fabuły, gdzie fikcja literacka łączy się z historyczną prawdą. O ile pierwszy tom cyklu w mniejszym lub większym stopniu można było porównać do popularnego i lubianego serialu „Wikingowie”, to w drugiej części autor serwuje czytelnikowi pokaźną dawkę autorskich pomysłów. Obok widowiskowych i krwawych potyczek, gdzie wikingowie swoją „furią” sieją strach zarówno pośród cywili, jak i w szeregach wojsk wroga, znalazło się tutaj również miejsce dla innej, ale równie wciągającej treści.

Walka i intrygi

Daniel Komorowski nie boi się mocno zaskakiwać czytelnika naprawdę mocnymi zwrotami akcji, gdzie ważne postacie znikają bezpowrotnie z łamów historii, ustępując miejsca innym bohaterom. W drugiej części książki, wielki Ragnar zaczyna być spychany na dalszy tor przez swoich równie potężnych synów. W świecie wikingów liczy się głównie siła, co sprawia, że ci, którzy jej nie posiadają, muszą jakoś zrekompensować sobie te braki. Wtedy na główną scenę wkraczają wielkie intrygi, które prawie zawsze mają jeden cel – zdobycie władzy. Twórca, skupiając się na tym elemencie, naprawdę w dobrym stylu pokazuje rozgrywki na „szczytach”. Nie skupia się on jednak tylko na Danii, fabuła przenosi nas również do innych krajów skandynawskich czy Francji, dając tym samym dość dobry obraz minionych czasów.

Styl książki

Jeśli chodzi o samą formę i styl recenzowanej książki, to nie ma się tutaj do czego przyczepić. Opisy są barwne i naprawdę dobrze skrojone tak samo zresztą, jak dialogi. Nadal co prawda autor ma manierę dziwnego nazywania i dzielenia rozdziałów („Gdzieś na morzu…”; „Następnego dnia”; „Godzinę później…”), po pewnym czasie nie zwraca się jednak na to większej uwagi.

Godna uwagi „mocna” literatura

Gniew Północy to naprawdę godna polecenia powieść historyczna, w której dzieje się tak dużo, że czytelnik nie ma tutaj czasu na nudę i narzekanie. Cała seria ma ewidentnie tendencję zwyżkową, tym bardziej z wielką niecierpliwością czekam na tom trzeci.


Dziękuję wydawnictwu Replika za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

9/10

Podsumowanie:

+ widowiskowe walki wikingów;

+ cała masa wciągających intryg;

+ świetnie zaprezentowani bohaterowie;

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] śmierć Ragnara mocno odbiła się na jego synach, jak i wielu innych wojownikach. Jego potomkowie nie mogli […]

0
Would love your thoughts, please comment.x