Reckless tom 2: Powiernik Diabła – recenzja komiksu.

Reckless tom 2: Powiernik Diabła recenzja

Pieniądze, popularność, narkotyki, seks i rock’n’roll. Tak właśnie prezentuje się samo serce Hollywood, które mamy okazję zobaczyć w albumie Reckless tom 2: Powiernik Diabła. Dodajmy do tego jeszcze ciekawego bohatera po przejściach i satanizm kryjący się w cieniu filmowych reflektorów. Brzmi intrygująco?

Rok 1985 miał być dla Ethana Recklessa udanym okresem w życiu. Wszystko zaczyna się od spotkania uroczej bibliotekarki podczas prowadzonego przez niego śledztwa. Linh jest piękna, inteligentna i bystra: czyli dokładnie taka jak lubi nasz bohater, który widzi światełko w tunelu na normalne i spokojne życie. Wszystko zmienia się jednak pewnego dnia. Podczas oglądania filmu klasy B, jego partnerka rozpoznaje jednego ze statystów. Jest to jej zaginiona przed wieloma laty i niedająca od tego momentu znaku życia adoptowana siostra. Marzyła ona o wielkiej karierze filmowej, opuściła więc rodzinne miasto, aby spróbować szczęścia w Hollywood. Ethan szybko angażuje się w sprawę, pragnąc wyjaśnić co stało się z dziewczyną. Nie wie on jednak, że śledztwo to odkryje przed nim mroczne i bardzo niebezpieczne sekrety show-biznesu.

Ed Brubaker kolejny więc raz stawia na mroczną tajemnicę wymieszaną z odpowiednią dawką widowiskowości. Tworzy to razem scenariusz, obok którego żaden szanujący się fan kryminałów nie będzie mógł przejść obojętnie.

Sama struktura historii jest tu dość klasyczna, czerpiąc wyraźnie mocne inspiracje kryminałami lat 80. (o czym świadczy sama okładka albumu przypominająca plakat filmowy). Wykorzystanie pewnych sprawdzonych schematów w żadnym stopniu nie umniejsza przedstawionej tu historii, która jest efektowna, zaskakująca i co najważniejsze mocno angażująca.

Reckless tom 2: Powiernik Diabła recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Scenarzysta genialnie radzi sobie z tempem akcji, która cały czas utrzymuje czytelnika w napięciu i nie pozwala mu się oderwać od lektury. Jest to w dużej mierze zasługa wyrazistego klimatu lat osiemdziesiątych z wieloma potwornościami tego okresu na czele z okultystycznym szaleństwem (o którym notabene w rzeczywistości było w USA wtedy bardzo głośno). Do zalet tytułu należy również zaliczyć samego bohatera, którego bezpardonowość i pchająca go do przodu determinacja wynikają z jego burzliwej przeszłości, wpływającej na jego zachowanie.

Całości dopełnia tu bardzo wyrazisty rysunek Seana Phillipsa. Atmosfera jego prac jest idealna, oddając perfekcyjnie mrok, grozę i szaleństwo kolejnych scen. Pozwala to odbiorcy na jeszcze intensywniejsze zagłębienie się w prezentowanym świecie i intensywniejsze przeżywanie zaprezentowanych wydarzeń.

Reckless tom 2: Powiernik Diabła jest więc dziełem wyśmienitym, po które czym prędzej powinien sięgnąć każdy fan mocnych komiksowych kryminałów/thrillerów. Nic więcej w kwestii tego albumu nie trzeba dodawać.


  • Scenarzysta: Ed Brubaker
  • Ilustrator: Sean Phillips
  • Tłumacz: Maria Lengren
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 144
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 24 luty 2023

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Mucha Comics. Więcej dobrych komiksów znajdziecie również na Komiksiarnia Katowice.


Reckless tom 2: Powiernik Diabła.
10/10

Ocena:

Wyśmienita dawka mocnych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci czytelnika.

Ocena komiksu Reckless tom 2: Powiernik Diabła. PLUSY: MINUSY:
Wciągająca fabuła. Niektóre wątki fabularne dla fanów kryminałów mogą być przewidywalne.
Złożone i wiarygodne postacie.  
Mroczny klimat lat 80.  
Mistrzowskie rysunki Seana Phillipsa.  
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x