KamiKatsu: Working for God in a Godless World #1 – recenzja anime

KamiKatsu: Working for God in a Godless World recenzja anime

Japończycy muszą bardzo lubić gatunek isekai. W tym roku zauważyłem wiele nowych produkcji z tego segmentu. Choć duża ich część była na swój sposób interesująca, to jednak wszystkie zawierały pewne punkty wspólne. Po pewnym czasie można mieć ich przesyt. Tylko naprawdę oryginalne pomysły skłaniają mnie do ich oglądania. Tak się akurat składa, że jakiś czas temu na taką nietypową historię trafiłem. Jest ona o tyle ciekawa, że zahacza o kwestie wiary. Oczywiście, klimatu fantasy nie brakuje, a to wszystko znajdziecie w KamiKatsu: Working for God in a Godless World.

Na wstępie warto podkreślić, że choć tematyka wiary w Boga/Bogów została poruszona w anime studia Palette, to nie następuje to w bardzo poważny, dramatyczny, czy refleksyjny sposób. Niemniej stanowi ona istotny element fabuły tej produkcji. Co zaskakujące, KamiKatsu: Working for God in a Godless World jest bowiem tytułem pełnym humoru, sprośnych żartów, często o erotycznych podtekstach, a jego akcja toczy się w świecie rodem z fantasy. Zachęceni?

Zaczyna się nietypowo, gdyż jest to nietypowa opowieść. Główny bohater anime Yukito jest synem lidera sekty. Nie chce jednak mieć nic wspólnego z nim ani z jego religią. W ogóle nie kupuje tych „bzdur”, ale zostaje przez niego zmuszony w pewnym rytuale. W dużym skrócie stary zamyka go w beczce i razem z wyznawcami wrzuca do morza. Jakimś cudem chłopakowi udaje się przeżyć, ale budzi się w zupełnie innym świecie. Tylko, czy na pewno? O tym przekonujemy się nieco później. Na razie musi on odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Co ciekawe, korzysta przy tym z nauk ojca i wszystkiego, czego dowiedział się na temat kultów religijnych.

Drugie najważniejsze ogniwo tej historii, jakie musicie poznać, jest takie, że bogowie jednak istnieją. Znajdujący się w desperackim położeniu Yukito błaga bowiem boginię Mitamę, w którą tak głęboko wierzył jego ojciec, by ta go uratowała i… tak się dzieje. Okazuje się, że Mitama istnieje i jest wszechpotężna. Jest jednak pewien haczyk. Jest tym silniejsza, im więcej ma wyznawców, a w tym świecie nie ma żadnego. Bohater korzysta z okazji i w swoim nowym życiu zakłada jej kult, korzystając z jej magicznych mocy dla budowania społeczności. Nie jest przy tym sam, gdyż natrafia na barwną grupkę postaci, które wspierają go w jego staraniach.

Wśród nich jest wspomniana Mitama, która o dziwo, łatwo załamuje się pod wpływem niewiary i negatywnych słów Yukito. Mamy siostry Siluril i Alural prowadzące lokalny bar, swego rodzaju bazę wypadową naszych bohaterów. Pierwsza z nich jest odważna, bezpośrednia, wręcz bezwstydna. Druga z kolei wydaje się nieśmiała i spokojna, ale ma niezdrową obsesję na punkcie głównego bohatera. Mamy jeszcze, chociażby Roya, naprawdę pokręconego zboczucha o ciągotach sado-maso, ale przez to niezwykle zabawnego.

Najfajniejszym elementem serialu są knowania i manipulacje Yukito, by osiągnąć wyznaczone swoje cele. Po znalezieniu wspólnego języka z mieszkańcami wioski, do której trafia (swoje w tej kwestii ma do powiedzenia alkohol) umiejętnie wykorzystuje umiejętności ich oraz Mitamy, by poprawić komfort życia osadników, oraz zyskać wyznawców nowego kultu. W ten oto sposób miejsce, które przypomina średniowieczną osadę otrzymuje chociażby elektryczność, traktory, czy bieżącą wodę, a to tylko wierzchołek góry.

Jest jeszcze jedna sprawa. Świat KamiKatsu: Working for God in a Godless World jest pełen tajemnic. Nie wszystko jest takie proste i oczywiste jak się z początku wszystkim wydaje. Skądś biorą się magiczne moce, a jak się z czasem dowiadujemy, boskich istot mamy więcej niż tylko jedna Mitama. Oczywiście, anime podąża według pewnego schematu, ale jednak każdy odcinek jest na swój sposób zaskakujący. To kolejny argument przemawiający za sięgnięciem po ten tytuł.

Jak zatem widzicie KamiKatsu: Working for God in a Godless World ma sporo do zaoferowania. Humor, tajemnice, niespodzianki, jest nawet sporo akcji. Jest to tytuł, przy którym nie sposób się nudzić. Należy jedynie pamiętać, że anime to zdecydowanie nie jest skierowane do najmłodszych.

Źródło: YT KADOKAWAanime.


  • Odcinki: 12
  • Premiera: Wiosna 2023.
  • Studio: Palette
  • Źródło: Manga
  • Gatunek: Komedia, Isekai, Akcja, Fantasy
  • Wiek: 17 +

Komiksiarnia Dobra popkultura

KamiKatsu: Working for God in a Godless World. Sezon 1.
7/10

Ocena:

Ocena anime KamiKatsu: Working for God in a Godless World. Sezon 1.Jeśli bogowie mają istnieć to najlepiej w takim wydaniu jak w tym anime. Z niezwykłymi mocami, charakterem, dając nam mnóstwo rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x