Jack z Baśni tom 1 – recenzja komiksu.

Jack z Baśni tom 1 recenzja

Seria Baśnie autorstwa Billa Willinghama to jedno z tych dzieł, które powinien poznać każdy fan komiksów. Jeśli lekturę cyklu ma się już za sobą, a nadal chce się zanurzyć w tym niezwykłym uniwersum, to z pewnością uraduje was fakt pojawienia się na naszym rynku albumu Jack z Baśni tom 1. Tytułu będącego początkiem spin-offu wspomnianej serii.

Album skupia się na postaci tytułowego Jacka. Faceta, którego mottem życiowym są piękne kobiety, dobra zabawa i wszechobecne kłopoty. Nic więc dziwnego, że po opuszczeniu Baśniogrodu robi on zawrotną karierę w Hollywood. Łamie on jednak przy tym jedną z najważniejszych zasad, zakazującą używania posiadanych mocy na śmiertelnikach. Kończy się to dla niego odebraniem mu całego majątku i dosłownym wykopaniem na ulicę. W tym właśnie momencie rozpoczyna się dla niego nowy etap życia, który mamy okazję obserwować. Przewracając kolejne strony albumu, widzimy jego podróż przez USA i odkrywamy różne jego oblicza, które przyciągają problemy, jak magnes.

Twórcy postanowili stworzyć osobny byt w znanym uniwersum, po który teoretycznie może sięgnąć każdy. Takie przynajmniej były założenia, bo rzeczywistość jest niestety trochę inna. Jeśli chcemy czerpać pełnię przyjemności z lektury tego tytułu, to konieczna jest dobra znajomość Baśni. Często pojawiają się tu bowiem mniej lub bardziej oczywiste nawiązania, które wyłapie i zrozumie jedynie fan serii.

Koncept fabularny Jack z Baśni tom 1 to nic innego jak dawka wartkiej przygody z różnymi szalonymi i czasem dramatycznymi przygodami głównego bohatera. Podstawę scenariusza stanowi tu szalony humor, który szczelnie wypełnia każdą stronę dzieła. Opiera się on głównie na bezkompromisowości Jacka, jego elastycznej moralności i częstym burzeniu przez niego czwartej ściany. Początkowo nawet się to sprawdza i mimowolnie na twarzy czytelnika pojawia się uśmiech rozbawienia. Z czasem jego zachowanie zaczyna być jednak irytujące, a sama warstwa humorystyczna może być dla części odbiorców ciężkostrawna. Gdzieś pod tym autorzy podobnie jak w głównej serii starają się również ukryć szereg poważniejszych i głębszych wątków. Jest to jednak rodzaj mało istotnego dodatku, który nie ma tu prawie żadnego mocniejszego wpływu na scenariusz.

Uwag nie można mieć do oprawy graficznej. W albumie pojawiają się prace różnych artystów, a najbardziej powinny spodobać się prace Steve’a Leialoha (artysty odpowiedzialnego również za główną serię). Poszczególni ilustratorzy starają się do siebie dopasować i całkiem dobrze im to wychodzi. Dzięki temu album jest spójny wizualnie i nie ma tu momentów, w którym odczuwałoby się niedopasowanie grafiki do scenariusza.

Jack z Baśni tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Jack z Baśni tom 1 jest więc dziełem, któremu do wybitności Baśni zauważalnie wiele brakuje. Jest to jednak na tyle dobra i ciekawa pozycja, że z pewnością zadowoli ona fanów głównej serii. Całej reszcie polecam pierwsze zapoznać się z głównym cyklem.


 • Scenarzysta: Bill Willingham, Lilah Sturges
 • Ilustrator: Tony Akins, Andrew Pepoy, Steve Leialoha
 • Tłumacz: Jacek Drewnowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Format: 170×260 mm
 • Liczba stron: 416
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Data wydania: 28 czerwiec 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Egmont.


Jack z Baśni tom 1.
7/10

Ocena:

Ocena Jack z Baśni tom 1.Poprawna dawka rozrywki z mocnym i wyrazistym humorem, która kierowana jest głównie do największych fanów serii Baśnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x