Empireum – recenzja komiksu.

Empireum recenzja

Superbohaterska oferta komiksów wydawnictwa Egmont w ramach cyklu Marvel Fresh powiększyła się o kolejny album. Pozycją tą jest komiks Empireum, który na naszym rynku pojawił się w swojej zbiorczej formie. Tym bardziej fani Marvela powinni zwrócić na niego uwagę, jeśli nie znają jeszcze tego wycinka uniwersum.

Album Empireum to nic innego jak kolejny wielowątkowy i mocno rozbudowany crossover/event, w którym przenikają się Marvelowe serie. Tym razem postacie z Avengers łączą siły z Fantastyczną Czwórką, aby wspólnie przeciwstawić się kosmicznemu imperium Skrulli, które zagraża naszej planecie. Bohaterowie muszą szybko nauczyć się ze sobą współpracować i zapomnieć o osobistych sporach, jeśli chcą ocalić zarówno Ziemię, jak i samych siebie.

Jest to oczywiście bardzo uogólniony i mocno uproszczony zarys historii. Trudno bowiem krótko i zwięźle opisać fabułę, która pierwotnie była podzielona na wiele zeszytów. Na szczęście na naszym rynku jak zostało to już wspomniane mamy do czynienia z wydaniem, które zbiera i łączy wszystkie te komiksowe „cząstki” w jedną zwartą całość. Pod okładką albumu znajdziemy więc oryginalne zeszyty: Incoming!, Road to Empyre: The Kree/Skrull War, Empyre #0: Avengers, Empyre #0: Fantastic Four, Empyre #1–6, Empyre Aftermath: Avengers, Empyre Fallout: Fantastic Four. Przekłada się to na 416 stron, które powinny mocno zaciekawić fanów Marvela.

Zbiorcze wydania większych komiksowych eventów mają tę ogromną zaletę, że w większości przypadków mamy do czynienia z odpowiednim ułożeniem zeszytów, tak aby cała historia była chronologiczna. Tak też jest w przypadku recenzowanego dzieła. Stopniowo odkrywamy więc szczegóły większej intrygi, wkręcamy się w bardziej złożoną opowieść i poznajemy pojawiających się bohaterów. Scenarzyści zanurzają nas tu w wielkiej przygodzie, która sprawnie łączy wartką akcję, stopniowane napięcie i iście teatralne zwroty fabularne. Początek albumu jest więc wielce zachwycający i mocno angażujący.

Ta kosmiczna epopeja nie jest jednak dziełem wybitnym i przełomowym, które trwale zmieniłoby oblicze komiksowego uniwersum. Pierwszy zachwyt bowiem niestety opada po przeczytaniu kilku kolejnych rozdziałów. Twórcy zdecydowanie za szybko decydują się tu ujawnić jądro całej intrygi. Od tego momentu, większość swojej uwagi poświęcając na zaprezentowanie bardziej typowej widowiskowej superbohaterskiej akcji. Całość nadal czyta się bardzo przyjemnie i z wielką chęcią pochłania się kolejne strony. Nie jest więc to wada wpływająca wielce negatywnie na album. Nie zmienia to jednak faktu, że cała historia w pewnym momencie robi się bardzo „typowa”. Zalicza się więc ona do grona tych komiksów, które zapewniają czytelnikowi intensywną dawkę rozrywki, ale o których dosyć szybko się zapomina.

Całkiem dobrze prezentuje się tu również oprawa graficzna. Za rysunki odpowiadają tu różni artyści (jak to w wydaniach zbiorczych bywa), gdzie każdy z nich ma swój własny indywidualny styl. Całościowo ich prace zaskakująco jednak dobrze do siebie pasują i tworzą niezłą zwartą całość. Nie należy jednak oczekiwać wizualnych rewolucji, ten element komiksu podobnie jak scenariusz jest bowiem dość mainstreamowy (doskonale wpasowujący się w znany Marvelowy trend graficzny).

Empireum recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Empireum miało zadatki do stania się czymś naprawdę wyśmienitym. Potencjał ten nie został należycie wykorzystany, nadal jednak mamy tu do czynienia z bardzo dobrym albumem, po który zdecydowanie warto sięgnąć (szczególnie będąc fanem Marvela).


  • Scenarzysta: Al Ewing, Dan Slott
  • Ilustrator: Valerio Schiti, Sean Izaakse
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 416
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 28 czerwiec 2023

Komiks do znalezienia na CENEO oraz sklepie wydawnictwa Egmont. Więcej Marvelowych komiksów znajdziesz również na Komiksiarnia Katowice.


Empireum.
7.5/10

Ocena:

Ocena Empireum.Całkiem przyjemna w odbiorze dawka superbohaterskiej komiksowej rozrywki, która miała jednak potencjał do stania się czymś naprawdę wybitnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x