The Old Guard Księga druga – recenzja komiksu.

The Old Guard Księga druga recenzja

Spragnieni poznania dalszych losów grupy nieśmiertelnych, którzy od setek lat pomagają ludziom, kierując się przy tym własnymi zasadami? Jeśli tak to nie ma ku temu lepszej okazji niż sięgnięcie po album The Old Guard Księga druga, który pojawił się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Mucha Comics.

Grupa nieśmiertelnych po dołączeniu Nile i odejściu Bookera nadal zajmuje się tym, w czym jest najlepsza. Najemnicy podejmują się nowych misji, które mają swój bezpośredni wpływ na świat (często nie są oni tego świadomi). Mocna akcja nie jest jednak jedyną treścią albumu The Old Guard Księga druga. Greg Rucka bardzo dużą uwagę poświęca tu również przeszłości Andromachy, którą ciągle nawiedzają koszmary i nie może ona zapomnieć o tym, co było (szczególnie o stuleciach spędzonych u boku Noriko). Nie jest ona świadoma tego, że przeszłość ta będzie miała wpływ na teraźniejszość.

Scenarzysta łączy tu więc kontynuację wydarzeń z pierwszego tomu (pozwalając poznać dalsze losy bohaterów) z licznymi i zróżnicowanymi retrospekcjami przeszłości. Wszystko to całkiem dobrze ze sobą współgra, tworząc jednolitą angażującą opowieść. Fundament historii stanowi tu oczywiście wyrazista akcja z licznymi zwrotami i widowiskowymi momentami walk. Obok tego bardzo ważną rolę w albumie odgrywają kobiety. Począwszy od cierpiącej Andromachy, Noriko owładniętej chęcią zemsty, kończąc na Nilem, dla której nieśmiertelność jest nadal czymś nowym, reprezentującej tutaj teraźniejszość i po części przyszłość (grupy).

Jeśli to ciągle dla kogoś mało to nie można tu również nie zwrócić uwagi na ciekawie poprowadzony wątek samej nieśmiertelności. Członkowie grupy przytłoczeni są bowiem wszystkim tym, co doświadczyli i najzwyczajniej w świecie są oni już zmęczeni życiem. Nadal odnajdują sobie iskrę do dalszego działania, mając nadzieję, że kiedyś nadejdzie ich koniec.

Doskonałym dopełnieniem scenariusza są ponownie rysunki Leandro Fernándeza. Zastosowana przez niego cienka i kanciasta kreska nie tylko ciekawie obrazuje bohaterów i ich emocje, ale również bardzo dobrze sprawdza się w momentach mocniejszej akcji. Duża w tym również zasługa kolorów (Daniela Miwa) podbijających dynamikę i głębię niektórych scen.

The Old Guard Księga druga recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

The Old Guard Księga druga jest więc wyśmienitą kontynuacją nie tylko pierwszego tomu serii, ale również jego ekranizacji (z Charlize Theron). Po album powinni więc sięgnąć zarówno fani twórczości scenarzysty, jak i ci, których uwagę zwrócił film.


  • Scenarzysta: Greg Rucka
  • Ilustrator: Leandro Fernández
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Format: 180×275 mm
  • Liczba stron: 168
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 13 grudzień 2022

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Mucha Comics.


The Old Guard – Stara Gwardia. Księga druga: Siła spotęgowana.
8.5/10

Ocena:

Ocena The Old Guard Księga druga.Solidna kontynuacja angażującej historii grupy nieśmiertelnych, w której to Greg Rucka pokazuje wielkość swojego talentu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x