Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań – recenzja mangi.

Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań
recenzja

Koyoharu Goutouge to mangaka, którego raczej nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego bestsellerowa seria Miecz zabójcy demonów (Kimetsu no Yaiba) zyskała bowiem na całym świecie (również w naszym kraju) ogromną popularność. To właśnie do fanów jego twórczości kierowana jest jednotomówka Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Waneko.

Jak sam tytuł mangi wskazuje mamy tu do czynienia ze zbiorem krótkich opowiadań. Historie te są prawdziwym początkiem kariery autora i jego pierwszym krokiem w stronę wielkiej popularności. Każda z nich została bowiem pierwotnie opublikowana w 2013-2015, a więc przed debiutem Kimetsu no Yaiba.

Całą treść tomiku w bardzo dużym uproszczeniu można byłoby określić mianem mrocznej fantastyki, w której czytelnik może się doszukiwać jakieś głębi fabularnej. Na planszach mangi pojawiają się demony (i inne potwory), różnorakie emocje, wyrazista akcja i wieloznaczne cierpienie człowieka. Treść do nazbyt rozrywkowych więc nie należy, ale klimat ten powinien spodobać się fanom autora.

Dodatkowym powodem, dla którego warto sięgnąć po tę jednotomówkę, jest otwierająca ją historia (Zabójca łapczywych drapieżców). Jest to bowiem nic innego jak pierwowzór serii Kimetsu no Yaiba. To właśnie to krótkie opowiadanie przerodziło się później w bardziej złożoną serię, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Na dalszych stronach odbiorca znajdzie jeszcze trzy dość specyficzne opowiadania. Każde z nich podąża własną drogą, jednocześnie łączą je niektóre elementy charakterystyczne dla twórcy, chociażby mocno wyrazisty mrok.

Wszystkie zebrane tu historie mają więc w sobie to „coś”, co sprawia, że mogą one zaciekawić czytelnika (zdecydowanie jednak nie każdego). Należy jednak pamiętać o tym, że jest to zbiór krótkich one-shotów. Nie ma więc tu mowy o nadmiernym rozwijaniu fabuły, poruszaniu wielu wątków czy głębszej prezentacji bohaterów. Całość opowieści najczęściej zamyka się w kilkunastu stronach, pozostawiając wiele niedopowiedzeń.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu, to jest ona bardzo surowa (podobna do tego co można znaleźć w Kimetsu), ale taki właśnie jest styl artysty. Są to jego początkowe prace, należy więc spodziewać się pewnych wizualnych niedoróbek, ale są to naprawdę drobne wady, na które niespecjalnie zwraca się większą uwagę.

Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań
recenzja - przykładowy rysunek.

Nie pozostaje więc nic innego jak tylko kolejny raz powtórzyć, że Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań jest pozycją dobrą, ale kierowaną tylko do fanów twórczości tego artysty. Cała reszta raczej powinna poszukać innej jednotomówki w ofercie wydawnictwa Waneko.


  • Scenarzysta: Koyoharu Gotouge
  • Ilustrator: Koyoharu Gotouge
  • Tłumacz: Wojciech Gęszczak
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Liczba stron: 146
  • Oprawa: miękka w obwolucie
  • Papier: offset
  • Druk: czarno biały
  • Data wydania: 4 maj 2023

Manga do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie Waneko.


Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań.
6.5/10

Ocena:

Ocena Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań.Mrok, szaleństwo, demony, emocje, cierpienie – wszystko to podane w mocno specyficznej formie, która powinna zadowolić fanów twórczości Koyoharu Gotouge. Cała reszta niech szuka czegoś innego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x