Walka o dominację – recenzja książki Upadek Kartaginy

Upadek Kartaginy - recenzja książki

Wojny punickie stały się pewnego rodzaju podstawą do rozwoju potęgi Imperium Rzymskiego. Miały więc one pewien bezpośredni wpływ na późniejszy wygląd naszego kontynentu i jego przemiany (które są widoczne do dnia dzisiejszego). Jest to więc etap historii, którym pasjonaci starożytności zdecydowanie powinni się zainteresować. To właśnie do nich kierowana jest książka Upadek Kartaginy autorstwa cenionego brytyjskiego historyka Adriana Goldsworthy’a.

Na samym wstępie recenzji warto dokładnie wyjaśnić, z jakiego rodzaju dziełem historycznym mamy tutaj do czynienia. Najlepiej robi to sam autor, który w przedmowie jasno precyzuje czym jest jego praca. Wskazuje on, że tytuł jest książką z dziedziny historii wojskowości, starającą się w miarę przystępny sposób przybliżyć zawiłości wojen punickich.

Goldsworthy swoją książkę dzieli na trzy części, w których w miarę szczegółowo opisuje historię kolejnych wojen Kartaginy i Rzymu. W każdej z części stara się on dość dogłębnie ukazać przebieg konfliktu. Przedstawia on więc przyczyny wybuchu wojny, prezentuje jej przebieg (włącznie z dokładniejszym opisaniem niektórych bitew), kończąc na analizie polityczno-społecznej zarówno jej przebiegu, jak i późniejszych skutków. Zakres poruszanej tematyki jest więc dość szeroki, ale najmocniejszy nacisk w tekście zostaje położony na „militarne zagadnienia”. W swoim tekście autor próbuje również pokazać odbiorcy pewne różnice kulturowe pomiędzy Kartaginą i Rzymem, które dość mocno wpływały na napięcia pomiędzy mocarstwami.

Skupiając się na szczegółach trzech wojen punickich, Goldsworth nie zapomina również poświęcić w swojej książce odpowiedniej ilości miejsca ważnym postaciom historycznym. Pisze on nie tylko na temat dobrze znanych dowódców pokroju Hanibala czy Scypiona Afrykańskiego Starszego i Młodszego (chociaż to im dedykowana jest największa ilość miejsca), ale również pewnych drugoplanowych postaciach, które miały jakieś wpływ na przebieg konkretnych wojen.

Oceniając więc czysto merytoryczną stronę książki Upadek Kartaginy, mamy tutaj do czynienia z naprawdę solidną pozycją. Zaserwowana tutaj pokaźna dawka wiedzy, powinna dać czytelnikowi odpowiedzi na większość nurtujących go pytań historycznych i zaprezentować szeroki obraz konfliktów Rzymu i Kartaginy. Pewne małe zastrzeżenia można mieć jednak do formy słowa pisanego. Ze względu na dość specyficzną treść (skupiającą się mocno na militarnym aspekcie wojen), nie jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy. Najmocniej powinna ona zaciekawić dużych pasjonatów „wojskowej tematyki”, którym nie będzie przeszkadzać pewna naukowa nomenklatura i będą oni zadowoleni ze złożonych opisów wybranych potyczek.


Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Wielka wojna z wieloma wielkimi konsekwencjami dla świata.
9.5/10

Upadek Kartaginy.

Świetna lektura, którą powinni mieć na swojej półce miłośnicy wojskowości pragnący chociaż trochę zrozumieć skomplikowany świat starożytny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x