Dymy na przedpolach – recenzja książki.

Dymy na przedpolach recenzja książki

Dymy na przedpolach autorstwa Andrzeja Wesołowskiego i Janusza Figura to krótka, ale dość treściwa książka o 41 Samodzielnej Kompani Czołgów walczącej z Niemcami w 1939 roku.

Publikacja ukazała się w ramach serii Tygrys, czyli cyklu mającym już wiele lat na karku i całkiem pokaźną liczbę udanych pozycji. Doskonale do tego grona wpasowuje się książka Dymy na przedpolach, która powinna zwrócić uwagę wielu pasjonatów historii z okresu II Wojny Światowej.

Jak zostało wspomniane we wstępie, autorzy skupiają się tu na historii 41 Samodzielnej Kompani Czołgów. Jednostki sformowanej w sierpniu 1939 roku w Zgierzu, która wchodziła w skład 30 dywizji Piechoty Armii „Łódź”.

Książka rozpoczyna się od opisu formowania kompani i przygotowania jej do działań bojowych. Autorzy przedstawiają również sylwetki dowódców, codzienne życie żołnierzy oraz posiadany przez nich sprzęt składający się głównie z polskich tankietek (13 TK-3), które obok czołgu 7TP stanowiły trzon sił pancernych Polski 39 roku. Na kolejnych stronach prezentowane są działania wojenne jednostki, kończące się na jej rozbiciu i utracie zdolności bojowej.

Zarówno pod względem czysto merytorycznym, jak i ściśle literackim publikacji nie można niczego zarzucić. Książka ze względu na swoją objętość oferuje czytelnikowi dość skondensowaną dawkę wiedzy, ale podaną w naprawdę prostej i przystępnej formie. Autorzy dbają o szczegółowe przedstawienie działań bojowych, dodając do tego kilka ciekawych informacji o wspomnianym uzbrojeniu pancernym Polskich sił, taktyce walki oraz organizacji wroga.

Dymy na przedpolach jest więc pozycją wartościową, nie tylko ze względu na zawartą tutaj wiedzę, ale również zaprezentowanie czytelnikowi historii mniej znanego oddziału, który jednak odegrał jakąś rolę we wrześniu 1939.


  • Autorzy: Andrzej Wesołowski, Janusz Figura
  • Typ okładki: miękka
  • Wydawnictwo: Bellona
  • Wymiary: 105×145
  • Liczba stron: 128
  • Data wydania: 2023-08-16
  • Seria: Tygrys

Książka do znalezienia na CENEO oraz stronie wydawnictwa Bellona.


Dymy na przedpolach.
8/10

Ocena:

Ocena książki Dymy na przedpolach.Solidna pozycja, która powinna zwrócić uwagę pasjonatów historii okresu II Wojny Światowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x