Solidna dawka wiedzy historycznej – recenzja książki Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz

Historia terroryzmu - recenzja książki

Przyszło nam żyć w czasach, w których określenie „terroryzm” odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki i pada w mediach kilka/kilkanaście razy dziennie. Bardzo mało jednak osób jest świadomych tego, że „terroryzm” nie jest wytworem czasów współczesnych. Ignorując jego historię i kolejne metamorfozy doprowadzamy do jego nieustającego rozwoju co prędzej czy później zawsze mści się na niewinnych ludziach. Warto więc poznać przeszłość „terroryzmu”, jeśli naprawdę chce się mu zapobiegać. W tym właśnie celu powstała publikacja Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz wydawana na naszym rynku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Mamy tutaj do czynienia z publikacją łączącą elementy eseju, encyklopedii i podręcznika historycznego, w której wielu autorów przedstawia czytelnikowi pewne zagadnienie. W ramach książki dostępne są chronologicznie ułożone rozdziały poświęcone konkretnemu tematowi, gdzie najwięksi specjaliści starają się w dość szczegółowy sposób opisać historię terroryzmu i jego kolejne przemiany. Jest to więc publikacja pod pewnymi względami dość wymagająca i kierowana jedynie do osób, które pasjonują się historią i chcą poznać przeszłość „terroryzmu”.

Duża dawka historii i wiedzy.

Cała książka składa się z 21 rozdziałów, podzielonych na cztery odrębne segmenty. Biorąc jednak pod uwagę tematykę pojawiającą się na kolejnych stronach, można publikację rozdzielić na dwie różne części. W pierwszej z nich autorzy skupiają się na historii terroryzmu od czasów prehistorycznych do okresu współczesnego. Druga z kolei część jest zbiorem przeróżnych tekstów powiązanych z „terroryzmem”.

Na samym początku na czytelnika czeka jednak dość rozbudowany wstęp, dzięki któremu zrozumie on definicję „terroryzmu”. Pozna różne jego odmiany i oblicza oraz to jak na przestrzeni lat uległ on różnym przemianom i ewolucjom. Dopiero taka „podstawa” pozwoli mu na należyte zrozumienie dalszej części książki.

Od prehistorii po czasy obecne.

Początkowe rozdziały poświęcone konkretnym dawnym okresom czasu są naprawdę ciekawe i zawierające sporą dawkę różnej wiedzy. Autorzy starają się w dość obszerny sposób opisać zarówno kontekst historyczny, jak i odnieść się do różnych regionów świata i konkretnych przypadków. Tworzą oni naprawdę wciągającą historyczną narrację, która poparta jest wieloma dowodami. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się z „ewolucjami” terroryzmu od „assasynów” przez okres rewolucji francuskiej, czasy II Wojny Światowej po końcówkę lat 60.

Pewne problemy pojawiają się w momencie skupienia się na czasach bardziej „współczesnych”. Twórcy nadal starają się utrzymać jakość z poprzednich rozdziałów, oferując odbiorcy szeroki zakres tematyki. Niepotrzebnie moim zdaniem jednak zaczynają oni wplatać w treść swoje własne odczucia i przekonania, z którymi nie każdy będzie musiał się zgadzać.

Ciekawy dodatek.

Dość ciekawym dodatkiem do głównej treści książki, są umieszczone w czwartej części publikacji przeróżne teksty (głównie do samodzielnej analizy) związane z terroryzmem. Mamy tutaj okazję zapoznać się z kilkoma przykładami literackimi, różnymi manifestami, odezwami, teoriami czy przedstawieniem kilku znanych „nazwisk” fundamentalistów, o których pewnie słyszał każdy.

Podsumowanie.

Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz to publikacja mająca swoje pewne drobne wady, na pewno stanowiąca jednak jedną z najciekawszych i najobszerniejszych książek z tego zagadnienia, jakie są dostępne na naszym rynku. Jeśli więc ktoś chce lepiej zrozumieć współczesny świat, koniecznie powinien zapoznać się z tym tytułem.


Dziękujemy Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz.
8/10

OCENA:

Kompleksowy i dobrze przygotowany obraz przeszłości terroryzmu i jego ewolucji na przestrzeni kolejnych lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x