Recenzja komiksu – W głowie Sherlocka Holmesa tom 1.

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1 recenzja komiksu

Londyn, 221B Baker Street – adres który powinien być dobrze znany każdemu miłośnikowi klasycznych kryminałów. To właśnie bowiem tam mieszka jednej z najznamienitszych detektywów, który dzisiaj jest ikoną popkultury. Dobrych komiksów z jego udziałem mamy na rynku naprawdę sporą ilość. Czy z taką konkurencją może konfrontować się album W głowie Sherlocka Holmesa tom 1, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Non Stop Comics?

To miałbym zwykły, nudny piątek, podczas którego doktor Watson miał zamiar odpocząć, Sherlock zaś zgłębiał tajemnice swojego umysłu pod wpływem silnych środków odurzających. Wszystko zmienia się jednak za sprawą pewnej medycznej konsultacji, o którą został poproszony towarzysz Holmesa. Pacjent zatrzymany w koszuli nocnej kompletnie nie pamięta co się z nim działo. Sprawa szybko zaczyna intrygować detektywa. Tajemniczy proszek odkryty na ubraniu pacjenta i bilet na przedstawienia chińskiego magika, stają się zaczątkiem nowego śledztwa. Sprawy, która z każdym kolejnym odsłoniętym śladem robi się coraz bardziej skomplikowana i niebezpieczna.

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1 recenzja komiksu - grafika 1
Przykładowe plansze: Non Stop Comics.

Autor albumu Cyryl Liéron zdecydowanie jest fanem twórczości Sir Arthura Conana Doyle’a. Od pierwszych stron dzieła widać bowiem, jak w swojej pracy stara się on oddać hołd kultowej postaci detektywa i jednocześnie nawiązywać do klasycznych książkowych historii. Stworzony przez niego scenariusz nie jest jednak tylko kliszą powieści i kolejną poprawną komiksową adaptacją klasyki. Zaprezentowana tutaj historia co prawda trzyma się pewnych sprawdzonych schematów, ale nie brakuje tu również dużej dawki innowacyjności. Śledztwo prowadzone przez dwójkę znanych bohaterów z każdym kolejnym przeczytanym kadrem jest coraz bardziej intrygujące i zaskakujące.

Tym, co najbardziej wyróżnia dzieło z grona licznej i silnej konkurencji, jest sposób, w jaki została zaprezentowana opowieść. Tytuł albumu jest tu bardzo sugestywny. Twórca stara się bowiem zanurzyć w umysł znanego detektywa i pozwala tym samym widzieć świat (i kolejne odsłanianie ślady) właśnie oczami Sherlocka. Człowieka niebywale inteligentnego o mocno nieprzeciętnym umyśle, który czasem balansuje na cienkiej granicy szaleństwa. Przewracając kolejne strony komiksu, śledzimy rozumowanie i analizy Holmesa, odkrywamy razem z nim nowe poszlaki i powiązania pomiędzy zebranymi dowodami/śladami. Jest to bardzo angażujące i bardzo satysfakcjonujące.

Ekscytująco i nietuzinkowo jest również w kwestii oprawy graficznej. Począwszy od ciekawej okładki (z wycięciem przedstawiającym profil głowy Sherlocka), przez projekty postaci, kończąc na drobnych szczegółach poszczególnych kadrów. Benoit Dahan stawia tu na wyrazisty styl z mocnymi pociągnięciami ołówka czy zmienną geometrią, doskonale wpasowującą się w „genialnie-szalony” umysł głównego bohatera.

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1 jest więc naprawdę wyśmienitym dziełem, które powinno spodobać się zarówno każdemu fanowi dobrego kryminalnego komiksu, jak i miłośnikom klasycznych dzieł Doyle’a. Teraz pozostaje tylko czekać na drugą i ostatnią część tego dyptyku.


  • Scenarzysta: Cyryl Liéron
  • Ilustrator: Benoit Dahan
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 233×312 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

W głowie Sherlocka Holmesa, tom 1: Sprawa skandalicznego biletu.
9/10

Ocena:

Solidna, intrygująca i zaskakująca dawka kryminalnej historii, która powinna zachwycić nie tylko wielkich fanów twórczości Arthura Conana Doyle’a.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Pierwszy tom serii był wyśmienity, a kontynuacja dyptyku wcale od tego poziomu nie odbiega. Mamy więc tutaj do czynienia z naprawdę rewelacyjnym zwieńczeniem tajemniczej kryminalnej historii, która powinna zachwycić każdego fana twórczości Arthura Conana Doyle’a. […]

0
Would love your thoughts, please comment.x