Recenzja komiksu – Luc Junior.

Luc Junior recenzja komiksu

René Goscinny i Albert Uderzo to dwójka komiksowych twórców, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy bowiem doskonale powinien kojarzyć ich wspólne kultowe dzieło, jakim były przygody pewnych niezwykłych Gali. Obaj panowie mają jednak w dorobku jeszcze jedną godną uwagi pozycję. Jest nią album Luc Junior, który pojawił się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Egmont.

Tytułowy Luc Junior to młody początkujący reporter, który nie boi się wyzwań i ciągle szuka pomysłu na nowy ciekawy reportaż. Pociąga to za sobą szereg niezwykłych wydarzeń, które są zarówno widowiskowe, jak i niebezpieczne. Jego przygody są stosunkowo dobrze zróżnicowane, dosyć intrygujące i co najważniejsze są one satysfakcjonujące dla czytelnika (w każdym wieku). Nie brakuje tu również solidnej dawki prostego, ale sprawdzonego humoru, który urozmaica całą treść. Powodów do narzekania nie można mieć również na głównego bohatera. Jest on dosyć wyrazistą postacią (podobnie zresztą jak towarzyszący mu fotograf), chociaż może nie jest on tak charakterny, jak wspomniany już Asterix.

Luc Junior recenzja komiksu - grafika 1
Przykładowe plansze: Egmont Polska.

Jeśli chodzi o rysunek to mamy tu do czynienia ze sprawdzonym stylem, który powinien być znany każdemu miłośnikowi prac Uderzo. Kadry z akcją są dynamiczne, projekty postaci dobrze nakreślone, a całość dopełnia kolorowa przyjemna dla oka paleta barw.

Osobny i obszerny akapit recenzji należy również poświęcić samemu wydaniu albumu. Przygody młodego bohatera pierwotnie publikowane były w częściach w młodzieżowym dodatku do gazety La Libre Belgique. Później komiks co tydzień pojawiał się w gazecie La Libre Junior (1954-1965).

O ile francuskojęzyczni fani powieści graficznych mieli okazję obcowania przez wiele lat z tym dziełem, to w naszym kraju nie jest to pozycja rozpoznawalna na miarę Asterixa. Dzięki wydawnictwu Egmont mamy jednak okazję nadrobić owe braki i to od razu w wydaniu zbiorczym. W sprzedaży pojawiło się bowiem wydanie zbierające łącznie siedem opowieści z młodym reporterem w rolach głównych (wydane w latach 1954-1957). Każda z historii została odpowiednio wizualnie odświeżona i dodatkowo album wzbogacono ponad trzydziestoma stronami z rysunkami oraz oryginalnymi dokumentami autorów. Perełką zwieńczającą tytuł jest dostępny tu komiks „Bill Blanchart” (będący jedynym realistycznym dziełem obu twórców, kierowanym do starszego odbiorcy).

Luc Junior jest więc naprawdę ciekawym i wartym uwagi dziełem dla każdego fana twórczości René Goscinnego i Alberto Uderzo, który szuka czegoś lekkiego i przygodowego do swojej domowej biblioteczki.


  • Scenarzysta: René Goscinny
  • Ilustrator: Albert Uderzo
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 216×285 mm
  • Liczba stron: 232
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Luc Junior.
8.5/10

Ocena:

Album autorstwa dwójki legend, który pomimo wielu lat na karku, nadal dostarcza fanowi komiksów doskonałej porcji rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x