Recenzja komiksu – Pewnego razu we Francji tom 1.

Pewnego razu we Francji tom 1 recenzja komiksu

Pewnego razu we Francji tom 1 to początek najnowszej serii wydawnictwa Non Stop Comics. Dzieła ukazującego losy Josepha Joanovicia. Mocno tajemniczej postaci, skrywającej naprawdę wiele swoich sekretów.

Duet twórców Fabien Nury i Sylvain Vallee wykorzystując mieszankę faktów i komiksowej fikcji, postanowił zmierzyć się z losami naprawdę mocno niejednoznacznej postaci, tym samym odkrywając przed czytelnikiem pewne mroki historii Francji XX wieku.

Pewnego razu we Francji tom 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics.

Joseph Joanovic to postać, o której nawet teraz nie możemy powiedzieć, że wiemy wszystko. Był on bowiem mocno tajemniczą i niejednoznaczną osobą. Dla jednych będzie on przestępcą, kolaborantem i zdrajcą, dla innych zaś bohaterem, któremu należą się największe peany. Sierota, Żydowski imigrant z Rumunii, parający się zbieraniem złomu, dzięki któremu dorobił się niebotycznego majątku. Osoba współpracująca zarówno z ruchem oporu, jak i okupantem, sprawnie balansująca na granicy dobra i zła, określana swego czasu jako „król Paryża”.

Niezwykłość i złożoność Josepha Joanovica przekłada się na mocno wieloznaczny charakter całego scenariusza, jaki można znaleźć w tomie pierwszym. Autorzy balansują tu na wspomnianej granicy fikcji i rzeczywistości. W każdej z zaprezentowanych scen starają się zachować daleko idącą neutralność. Pozostawiają oni więc czytelnikowi swobodę oceny poczynań poszczególnych bohaterów (nie tylko Josepha). Życie nigdy bowiem nie jest tylko czarno-białe i to właśnie stanowi jądro całej ten historii.

Fabułą oparta jest tu na licznych retrospekcjach (wspomnienia Josepha na łożu śmierci). Ma to w sobie pewną ciekawą dynamikę. Czasem jednak w połączeniu z chęcią przekazania na ograniczonej ilości miejsca zbyt wielu informacji, prowadzi do małej dezorientacji czytelnika. Wpływ na to mają również liczne postacie przewijające się przez komiks, które nie zawsze są dobrze objaśnione. Pomimo tego, że fabuła czasem trochę zbyt galopuje do przodu, całość czyta się z naprawdę niekłamaną przyjemnością i dużym zaangażowaniem.

Oprawa wizualna komiksu jest efektowna i przyciąga wzrok odbiorcy. Rysunki Sylvaina Vallée nie są może jakoś ultra realistyczne. Wpasowują się one w trend komiksu frankońskiego. Artysta radzi sobie dobrze z wizualnym rozróżnieniem poszczególnych bohaterów, ukazaniem towarzyszących im różnorakich emocji czy nadaniem odpowiedniej dynamiki scenom akcji.

Pewnego razu we Francji tom 1 jest więc naprawdę niezłym początkiem świetnie prezentującej się opowieści, która powinna zaintrygować nie tylko miłośników historii z okresu II Wojny Światowej. Gęsta i mocno niejednoznaczna forma dzieła sprawia, że album obok samej rozrywki, zmusza również czytelnika do pewnych bardziej złożonej refleksji. Jest więc to dzieło, które na dłużej zapadnie nam w pamięć.


  • Scenarzysta: Fabien Nury
  • Ilustrator: Sylvain Vallee
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 210×285 mm
  • Liczba stron: 120
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiks do znalezienia na Ceneo.pl oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Pewnego razu we Francji, tom 1.
8/10

Ocena:

Intrygująca mieszanka fikcji i historycznych faktów, która zapewnia nie tylko należytą dawkę rozrywki, ale również zmusza do pewnych głębszych refleksji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x