Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron – Sudenne’owie, cykl 4, tom 1 – recenzja komiksu.

Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron - Sudenne’owie, cykl 4, tom 1 recenzja

Miłośnicy heroic fantasy i twórczości Jeana Dufaux radujcie się. W ofercie Egmontu pojawił się bowiem album Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron – Sudenne’owie, cykl 4, tom 1, czyli początek nowego cyklu niezwykle cenionej serii.

Już na samym wstępie recenzji należy poruszyć jedną bardzo istotną kwestię dotyczącą tego albumu. Teoretycznie początek nowego cyklu jest pozycją, którą można czytać niezależnie od poprzednich odsłon. Zdecydowanie nie polecam jednak tego robić. Pojawiające się tu postacie, nawiązania do pewnych wydarzeń, jak i cały zaprezentowany świat będzie bowiem zbyt chaotyczny dla nowego czytelnika. Tym samym nie będzie on mógł czerpać pełni przyjemności z lektury komiksu.

Zawarta tu historia jest w pewnym sensie kontynuacją pierwszego cyklu (zobrazowanego przez Rosińskiego). Ponownie w głównej roli obsadzeni zostali młoda królowa Sioban i wiernie towarzyszący jej rycerz Seamus. Dwójka ta udaje się z wizytą do zamku lorda Herona (wuja bohaterki), gdzie ma dojść do zaślubin jego córki, pięknej Aylissy. Jest to preludium do szeregu wydarzeń, które ściągną na Sioban wiele niebezpieczeństw. Na jej drodze pojawiają się zaskakujący wrogowie i sojusznicy. Jeśli tylko uda się jej przetrwać, będzie miała ona szansę odmienić zarówno swój los, jak i przyszłość swojego klanu.

Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron - Sudenne’owie, cykl 4, tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Fabuła dzieła to w dużej mierze klasyka fantastyki z księżniczkami, rycerzami, czarną magią, smokami i wyrazistą akcją. Są to jednak tylko podwaliny pod szereg o wiele bardziej złożonej i angażującej treści. Sprawdzone schematy gatunku wykorzystywane są tu przez twórcę do ponownego zaprezentowania czytelnikowi znanej bohaterki i nowych piętrzących się problemów królestwa. Przewracając kolejne strony (stosunkowo krótkiego) tomu, widzimy jak Jean Dufaux sprawnie łączy klasyczne elementy z przemyślaną głębszą treścią.

Mamy więc tu do czynienia z interesującym światem fantasy z wieloma niejednoznacznymi postaciami, którego potencjał autor umiejętnie wykorzystuje, podrzucając czytelnikowi nowe drobne scenariuszowe okruszki, które angażują jego uwagę. Ponadto odkrywamy tu jednego po drugim nowego bohatera i czujemy budowanie fantazyjnego napięcia towarzyszącego nam do samego końca lektury.

Niczego złego nie można również napisać na temat warstwy graficznej dzieła. Dufaux połączył tu siły z nowicjuszem w jego świecie, który wywiązał się jednak doskonale z powierzonego mu zadania. Paul Teng wiedział jak nadać bohaterom własne indywidualne cechy i jak zobrazować otaczający je świat, aby mocno przyciągnąć uwagę czytelników i nie naśladować przy tym Rosińskiego. Jego prace doskonale oddają atmosferę mrocznego i tajemniczego świata, w czym jest również spora zasługa zastosowanych tu kolorów.

Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron – Sudenne’owie, cykl 4, tom 1 bez cienia wątpliwości jest więc obowiązkową lekturą dla każdego fana świata Utraconych Ziem. Jeśli zaś ktoś jeszcze nie zna tej serii, a jest fanem heroic fantasy, to czym prędzej musi on nadrobić komiksowe zaległości.


  • Scenarzysta: Jean Dufaux
  • Ilustrator: Paul Teng
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 234×312 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 22 listopad 2023

Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Egmont.


Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron - Sudenne’owie, cykl 4, tom 1.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Skarga Utraconych Ziem. Lord Heron - Sudenne’owie, cykl 4, tom 1.Świetny komiks fantasy oferujący wciągającą historię, dobrze rozwiniętych bohaterów i piękne rysunki, czyli wszystko, co potrzebne jest do dobrej rozrywki.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x