Recenzja komiksu – Męska skóra.

Męska skóra - recenzja

Renesansowe Włochy, młoda Bianka przygotowująca się do zamążpójścia. Niezwykły przedślubny prezent i ciekawe połączenie elementów fantastycznych z próbą zabrania się za trudną i złożoną tematykę. Taki właśnie jest komiks Męska skóra, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Kultura Gniewu.

Główną bohaterką dzieła jest młoda Bianca, która niedługo porzuci swój stan panieński. Jej małżeństwo zostało w pełni zorganizowane przez rodzinę, nie miała więc ona okazji poznać swojego narzeczonego. Jej marzeniem jest dowiedzenie się czegoś więcej o mężczyźnie, z którym przyjdzie jej spędzić życie. Okazję do tego będzie miała dzięki niezwykłemu prezentowi otrzymanemu od matki chrzestnej. Jest nim tytułowa Męska skóra, pozwalająca przeobrazić się niewieście w przystojnego Lorenzo. Początkowo chciała ona wykorzystać swoje „przebranie” jedynie do zbliżenia się do narzeczonego. Z biegiem czasu zaczyna ona jednak odkrywać zupełnie inny świat, który staje się dla niej niezwykle intrygujący i mocno wciągający.

Męska skóra - recenzja - grafika 1
Przykładowe plansze: Kultura Gniewu

Mamy tutaj do czynienia z tytułem, który doskonale wpasowuje się w trend pozycji wydawanych przez Kultura Gniewu. Pod wierzchnią warstwą fantastyki i humoru, twórcy pokusili się bowiem na poruszenie wielu trudnych tematów. Akcja komiksu co prawda rozgrywa się w renesansie, ale przedstawione wątki są bardzo aktualne. Treść albumu jest bardzo złożona i jednocześnie dość drażliwa (nie każdego więc pozycja będzie musiała zachwycić).

Bohaterka stopniowo poznająca świat mężczyzn i przeżywająca transseksualne doświadczenie jest dla autora jedynie pretekstem do poruszenia jeszcze szerszych zagadnień. W albumie Hubert nie zawsze w bezpośredni i oczywisty sposób stara się zakwestionować między innymi różnicę między płciami (zarówno pod względem prawa, norm społecznych i zachowania). Ponadto porusza on tematykę wolności obyczajów, tolerancji, odmienności, feminizmu czy religijności. Wszystko to stara się on podać w bardzo przystępnej formie, która jednocześnie skłania czytelnika do większych i głębszych rozważań.

Ciekawym i nietuzinkowym dopełnieniem fabuły są tutaj rysunki Zanzima, które łączą w sobie elementy piękna komiksowej sztuki z karykaturalną prostotą. Wizualnie album może więc wydawać się dosyć prosty, jednak prace artysty są na tyle efektowne, że doskonale dopasowują się do treści dzieła, w wielu scenach jeszcze bardziej podsycając pokazane emocje. W wielu momentach jego prace nabierają ponadto metaforycznego znaczenia, które każdy odbiorca będzie musiał odkryć samemu.

Męska skóra jest więc dziełem niezwykłym, który godne jest polecenia każdemu miłośnikowi powieści graficznych, szukającemu czegoś wieloznacznego do przeczytania.


  • Scenarzysta: Hubert
  • Ilustrator: Zanzim
  • Tłumacz: Olga Mysłowska
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Liczba stron: 160
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Męska skóra.
8/10

Ocena:

Niezwykłe komiksowe dzieło poruszające szereg trudnych i złożonych problemów, które są obecnie bardzo aktualne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x