Mix różności – recenzja komiksu Conan Barbarzyńca: Exodus i inne opowieści

Conan Barbarzyńca Exodus i inne opowieści - recenzja komiksu

Conan Barbarzyńca: Exodus i inne opowieści jak sam tytuł wskazuje to zbiór kilku różnych historii ukazujących epizody z życia popularnego Cymeryjczyka. Album kierowany jest głównie do fanów twórczości Howarda, chociaż znajdą tutaj coś dla siebie komiksowi czytelnicy, którzy nigdy nie mieli do czynienia z książkowym pierwowzorem.

W przypadku zbioru opowieści różnych autorów należy być przygotowanym na ewentualny dość duży rozstrzał jakościowy. Nie zawsze uda się w jednym tomie zawrzeć same „wyśmienite” historie. Tak właśnie jest w przypadku recenzowanego komiksu, gdzie znajdziemy opowieści wręcz „wybitne”, kilka przeciętniaków i takie, do których bez kija lepiej nie podchodzić.

Conan Barbarzyńca Exodus i inne opowieści - rysunek 1

Cała kolekcja rozpoczyna się tutaj od naprawdę mocnego treści, dla której zdecydowanie warto sięgnąć po ten album. Historia Conan Barbarzyńca: Exodus napisana i narysowana przez Esada Ribica to geniusz w czystej postaci. Śledzimy tutaj losy nastoletniego Conana, który podróżując po świecie dość dosadnie przekonuje się o tym, jak przerażający i niebezpieczny potrafi on być. Młody wojownik mierzy się tutaj z masą różnych wyzwań (od żywiołów natury, przez niebezpieczne dzikie zwierzęta, kończąc na równie dzikich ludziach). Jest więc widowiskowo, krwawo i ciekawie. Tym, co jednak najbardziej wyróżnia historię, jest niemalże całkowita rezygnacja ze słowa pisanego (w całej opowieści pojawia się ledwie kilka dymków i to na dodatek w kompletnie niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka języku). Rysunki Ribica (stawiającego na ciekawy artystyczny styl akwareli) pełnią więc tutaj rolę głównego nośnika historii i robią to perfekcyjnie. Na szczególną uwagę zasługuje jego geniusz ukazania emocji na twarzy Conana, które niekiedy mówią więcej niż tysiąc słów.

Ciekawą perełką w albumie jest również historia zatytułowana „W mieście złodziei” (scenariusz: Kurt Busiek, rys. Pete Woods). Mamy tutaj bowiem do czynienia z prologiem do fabuły ukazanej w książce. Opowieść pokazuje losy Conana, który przybył do Zamory na kilka dni przed wydarzeniami ukazanymi w oryginale autorstwa Howarda. Nie należy jednak oczekiwać tutaj mocno rozbudowanego wstępu do głównej historii, który mógłby jakoś znacząco wpłynąć na odbiór książki. Jest to bardzo krótki (11-stronnocowy) komiksowy one-shot, który dla fanów powieści będzie miłym „smaczkiem”.

Conan Barbarzyńca Exodus i inne opowieści - rysunek 2

Pozostałe umieszczone w albumie materiały można zaliczyć do grona dobrych „przeciętniaków”. Stawiają one głównie na sprawdzony klimaty Conana, gdzie nie brakuje mocnej i krwawej walki, mocy nadprzyrodzonych i pięknych kobiet. Zapewnią one fanowi serii chwilę przyjemnej rozrywki, nie wyróżniają się jednak na tyle mocno, aby stać się czymś „rewolucyjnym”.

Najsłabszym z kolei elementem albumu (na całe szczęście jedynym) jest rozdział „Requiem”. Jest to dość słabo napisana i rozplanowana typowa historia zemsty, która niespecjalnie będzie umiała czymś zaskoczyć czytelnika. Na dodatek jest ona mało urokliwa. Ocena rysunków zawsze jest dość mocno subiektywna, tym razem mamy jednak do czynienia z tak „dziwną” i „paskudną” kreską, że fanów tego typu artystycznego stylu raczej nie będzie zbyt wielu.

Conan Barbarzyńca Exodus i inne opowieści - rysunek 3

Conan Barbarzyńca: Exodus i inne opowieści to niezła, szybka i satysfakcjonująca dawka komiksowej rozrywki, która ukazuje postać kultowego barbarzyńcy w różnych etapach jego życia. Album ma swoje wady i zalety, na pewno jednak powinien znaleźć się w posiadaniu każdego fana tego uniwersum.


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Hity i...
7.5/10

Conan Barbarzyńca: Exodus i inne opowieści.

Mieszanka różnych opowieści z Conanem w rolach głównych, pośród których można znaleźć parę naprawdę zachwycających historii, dla których warto sięgnąć po ten album.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x