Recenzja komiksu – Arab przyszłości tom 5.

Arab przyszłości tom 5 recenzja komiksu

W piątej odsłonie autobiograficznej opowieści Riad Sattouf ponownie powraca do lat swojej młodości, które naznaczone były różnorakimi emocjami kształtującymi całe jego przyszłe życie. Fani serii Arab przyszłości kolejny raz mają więc okazję zanurzyć się w historii, która z jednej strony przeraża, z drugiej zaś potrafi być niezwykle angażująca i zachwycająca.

Poprzednie części komiksowej autobiografii autora naznaczone były wieloma wyrazistymi (często skrajnymi emocjami), które w pewnym sensie równoważone były przez niezły humor i możliwość bliższego poznania niektórych realiów świata arabskiego. Album Arab przyszłości tom 5 zmienia jednak oblicze serii i zaczyna uderzać w mroczne i jeszcze bardziej dramatyczne tony. Powiązane jest to z wydarzeniami, których byliśmy świadkami pod koniec poprzedniej części. Po tym, jak ojciec porwał najmłodszego syna i wywiózł go do Syrii, aby wychować go w rygorze koranicznym, zarówno matka, jak i Riad pogrążyli się w przytłaczającym smutku.

Kobieta tym razem staje się ważną częścią komiksu. Obserwujemy tu nie tylko jej dramat, ale również walkę z francuskim wymiarem sprawiedliwości, który dosadnie rzecz ujmując miał „gdzieś” jej tragedię. Riad nie jest już dzieckiem a świadomym nastolatkiem, który zdaje sobie sprawę z tego, że musi stanąć na wysokości zadania i wspierać matkę najlepiej jak tylko potrafi.

Arab przyszłości tom 5 - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Bycie nastolatkiem to również trudna do okiełznania burza hormonów, poznawanie samego siebie, szukanie właściwej drogi na przyszłość, borykanie się z wieloma problemami, poznanie smaku pierwszej miłości czy popełnianie głupich błędów. Tego typu elementów w albumie nie brakuje i są one połączone z głębokim psychologicznym obrazem nastoletniego chłopaka, który chce wspierać matkę i być jak inni chłopcy w jego wieku.

Jak zostało to już wspomniane, twórca tym razem dorzuca do emocjonalnej historii mniejszą dawkę czarnego humoru. Nie znaczy to, że nie występuje on tutaj w ogóle. Pojawia się tu kilka zabawnych fragmentów, z które potrafią jednocześnie wywołać uśmiech rozbawienia, jak i wymusić na odbiorcy głębszą analizę tego, co zobaczył/przeczytał.

Nic nie zmienia się, jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu. Rysunek nadal jest dosyć prosty, lecz jednocześnie ładny i dobrze pasujący do historii (nawet mocno emocjonalnych momentów). Ważną rolę odgrywa tu oczywiście zabawa kolorami (niebieski-czerwony), które mają ogromne znaczenie dla klimatu całego dzieła.

Arab przyszłości tom 5 jest więc dziełem, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Zarówno ten tom, jak i cała seria mają w sobie to „coś” co sprawia, że warto ten tytuł przeczytać i raczej nikt nie powinien tego żałować.


  • Scenarzysta: Riad Sattouf
  • Ilustrator: Riad Sattouf
  • Tłumacz: Olga Mysłowska
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 170×240 mm
  • Liczba stron: 178
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Arab przyszłości tom 5. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1992-1994).
9/10

Ocena:

Wciągająca dawka wyrazistych emocji i psychologicznego obrazu dorastającego nastolatka, który musi stać się opoką rodziny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x