Graficzna dawka historii – recenzja albumu 39/45 Polskie Państwo Podziemne

Album komiksowy Polskie Państwo Podziemne - recenzja

Polskie Państwo Podziemne z okresu II Wojny Światowej to nie tylko ewenement na tle Europy, ale również w skali świata. Sprawnie działające struktury kraju pod niemiecką okupacją to element naszej historii, o którym należy pamiętać i cały czas starać się dotrzeć z taką wiedzą do nowego pokolenia. W tym właśnie celu powstał album komiksowy, którego głównymi odbiorcami powinni być młodsi czytelnicy.

Już na samym wstępie trzeba jasno określić czym jest, albo w zasadzie czym nie jest recenzowane dzieło. Album 39/45. Polskie Państwo Podziemne autorstwa Tomasza Bereźnickiego i Macieja Frycza jest graficznym uzupełnieniem serii historycznej, w ramach której ukazała się zarówno gra planszowa, jak i specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Po tytuł można oczywiście sięgnąć, nie mając wcześniej styczności ze wspomnianymi pozycjami. Nie jest to natomiast dzieło, które można byłoby uznać za pozycję należycie wyczerpującą poruszoną tematykę. Jak można przeczytać we wstępie, autorzy publikacji starali się w krótkim albumie zwrócić uwagę czytelnika na pewne wybrane elementy historii II Wojny Światowej, tym samym na tyle go zainteresować, aby poszukiwał więcej wartościowej treści na dany temat we własnym zakresie.

Mamy więc tutaj do czynienia z dość wybiórczym traktowaniem niektórych faktów, ciekawostek historycznych, ważnych postaci, akcji zbrojnych czy sprzętu wojskowego. Każdy rysunek opatrzony jest krótkim opisem, który stanowi zaledwie zalążek wiedzy na dany temat. Nie można być jednak zawiedzionym formą albumu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, do jakiej grupy wiekowej jest on głównie kierowany. Chyba nikt nie oczekuje od takiej pozycji dogłębnej analizy danego tematu i szafowania datami czy wydarzeniami. Oceniając więc zawarte tutaj treści przez właśnie ten pryzmat, należy uznać tytuł za pozycję godną uwagi. Scenarzysta w naprawdę niezłym stylu postarał się opisać najważniejsze dla naszego kraju wydarzenia, używając przy tym słownictwa, które nie powinno być trudne w odbiorze dla nikogo.

Całkiem nieźle prezentuje się również oprawa wizualna albumu (Tomasz Bereźnicki), która łączy sznyt komiksowy z dbałością o ważne detale, dzięki czemu rysunki potrafią przykuć uwagę odbiorcy. Sporą zasługą tego jest również samo wydanie, które prezentuje się co najmniej bardzo dobrze, a powiększony format i twarda oprawa uprzyjemnia czas spędzony z albumem.

Rysunek 1

Nie pozostaje nic innego jak tylko polecić album 39/45. Polskie Państwo Podziemne każdemu pasjonatowi historii, który szuka czegoś wartościowego dla młodszego odbiorcy. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, mamy tu do czynienia z naprawdę niezłym dziełem.

OCENA:
7.5/10

39/45. Polskie Państwo Podziemne:

Krótka, ale bardzo przyjemna w odbiorze graficzna dawka historii, raczej dla młodszych pasjonatów minionych dziejów.


Dziękujemy IPN za udostępnienie albumu do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x