Niewidzialne miasta – recenzja książki.

Niewidzialne miasta recenzja książki

Oferta Państwowego Instytutu Wydawniczego to nie tylko cenione książki historyczne, ale również spora dawka światowej literatury pięknej. Do tego właśnie grona zalicza się publikacja Niewidzialne miasta autorstwa Italo Calvino, która zabiera czytelnika w naprawdę niezwykłą podróż po równie niezwykłych metropoliach.

Na powieść Italo Calvino składa się dziewięć rozdziałów, z których każdy rozpoczyna się i kończy dialogiem pomiędzy Marco Polo a cesarzem Kubłaj-chanem (wnukiem Czyngis-chana), który wypytuje podróżnika o miasta z jego ogromnego imperium. W sumie na czytelnika czeka tu krótki, ale dość treściwy opis pięćdziesięciu pięciu miast, z których każde ma żeńskie imię pochodzenia klasycznego i których próżno szukać na mapach (zrodziły się one bowiem w umyśle MP).

Sam zarys treści jasno pokazuje, że Niewidzialne miasta to dość nietypowa powieść jednego z bardziej nietypowych włoskich pisarzy XX wieku. Nie jest to bowiem ani pozycja stricte historyczna, ani podróżniczo-geograficzna, jednocześnie wykorzystując elementy tych gatunków. Dodatkowo zostało to połączone z prawdziwymi reportażami z podróży po imperium Dalekiego Wschodu, jaką odbył Marco Polo. Rzeczywistość miesza się więc tu z fikcją, tworząc ciekawą i dość angażującą treść.

Najmocniejszą stroną publikacji są zdecydowanie ciekawie zaprezentowane wspomniane miasta. Każde z nich zostało przedstawione zupełnie inaczej, odzwierciedlając stan ducha autora w chwili, gdy je opisywał. Opisy te, choć są w miarę szczegółowe, tak naprawdę stanowią jedynie pretekst do pobudzenia wyobraźni czytelnika. Każde słowo jest tu bowiem idealnie dobrane, aby dzięki niemu odbiorca mógł we własnym umyśle zwizualizować sobie odwiedzane miejsce. Jeśli to jeszcze dla kogoś mało to opisy te pełne są metafor, różnorakich stereotypów czy filozoficznych nawiązań. Cała treść staje się więc fantazyjno alegorycznym obrazem złożonego świata, co ma wymusić na odbiorcy pewną dozę refleksji.

Nie wszystko jest tu jednak idealne i powieści zdarzają się pewne niedociągnięcia. W niektórych momentach autor dość wyraźnie idzie w mocną abstrakcję, co niekoniecznie każdemu będzie musiało się spodobać. Pojawiają się bowiem fragmenty, w których treść skręca w stronę nadmiernej fantazyjności.

Wykazana drobna wada nie wpływa jednak znacząco na całość dzieła. Niewidzialne miasta są więc pozycją ciekawą, jednocześnie jednak na tyle specyficzną, że trafi ona gusta tylko świadomych miłośników światowej prozy.


  • Autor: Italo Calvino
  • Tłumacz: Kreisberg Alina
  • Wydawnictwo: PIW
  • Liczba stron: 240
  • Oprawa: twarda
  • Data wydania: 29 maj 2023

Książka do znalezienia na CENEO oraz na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego. Po więcej ciekawych książek zachęcam również zajrzeć na Komiksiarnia Katowice.


Niewidzialne miasta.
8/10

Ocena:

Ocena książki Niewidzialne miasta.Ciekawa i mocno pobudzająca wyobraźnię orientalna podróż po niezwykłych miastach, która trafi jednak w gusta dość wąskiej grupy odbiorców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x