Witamy na wschodzie – recenzja książki Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty

Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty - recenzja książki

Jak zapewne wielu użytkowników sieci wie, Rosja to nie tylko państwo.. to również stan umysłu, który dla innych ludzi jest kompletnie niepojęty. Jeśli więc ktoś chciałby lepiej zrozumieć mentalność mieszkańców wschodu, powinien zainteresować się książką Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty.

Autorem publikacji jest Wojciech Grzelak człowiek, który kilka ładnych lat spędził na „wschodzie” i starał się zrozumieć fenomen jego mieszkańców. Już kilkukrotnie podejmował się on pisania książek na temat Rosji, starając się w nich przedstawić ten kraj takim, jakim jest naprawdę (bez skrajnie negatywnych lub pozytywnych ocen, co jest dużym atutem jego książek). Tym razem jego praca nie dotyczy samej Federacji Rosyjskie i jej funkcjonowania, a skupia się mocno na ludziach i aspektach społecznych zamieszkiwania tej części świata.

Obraz mieszkańca wschodu

Tytuł Matrioszka od środka, doskonale oddaje to, co można znaleźć w kolejnych rozdziałach publikacji. Autor decyduje się tutaj rozkładać na kolejne „części” przeróżne aspekty życia codziennego w Rosji, które nie zawsze jest łatwe i ma ogromny wpływ na umysł jego mieszkańców. Duże spektrum tematów sprawia, że czytelnik ma tutaj okazję samemu „ocenić” mentalność tamtejszych ludzi i być może nawet ich trochę zrozumieć.

Bogata tematyka

Pośród rozdziałów znaleźć można między innymi tematykę przeróżnych świąt (zarówno religijnych, jak i państwowych) oraz sposobów ich obchodzenia; odniesień do „kosmicznych” ambicji kraju; filmu, sztuki i ogólnie szeroko pojętej kultury; dość nietypowej kultury jazdy i przestrzegania przepisów drogowych; czy spędzania wolnego czasu na wakacjach. Wszystko to stanowi tylko część poruszonych tutaj tematów, które dotykają naprawdę wielu elementów codziennego „normalnego” życia. Nie należy się jednak spodziewać, mocno dogłębnego zajęcia się każdą tematyką. Twórca po wielu poruszonych kwestiach jedynie się „prześlizguje” dając ogólny obraz tego, jak wygląda życie na wschodzie. W wielu momentach autor odnosi się tutaj do bliżej lub dalszej przeszłości tego kraju, która miała i ciągle ma ogromny wpływ na współczesność. Nie można mówić o Rosji nie pamiętając o jej komunistycznych korzeniach, które tak mocno odcisnęły piętno na ludziach, że niektórzy nie są, tam wstanie myśleć racjonalnie. Grzelak sporą część swojej publikacji poświęca również na zaprezentowanie tożsamości narodowej Rosjan i ich światopoglądu (przez który dla wielu mieszkańców zachodu wydają się oni „dziwni”).

Nowe spojrzenie na „wschód”

Ogólna tematyka publikacji jest więc mieszanką ciekawostek, własnych przemyśleń wynikających z obserwacji życia w Rosji i odrobinę głębszej analizy mentalności ludzi. Całość napisana jest bardzo prostym i przyjemnym w odbiorze językiem, gdzie nie brakuje sporej dawki „humoru”, który jeszcze bardziej umila całą lekturę.

Pozycja warta sprawdzenia

Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty jest więc książką z pogranicza literatury podróżniczej i socjologicznej. Jest to pozycja, po którą powinien sięgnąć świadomy czytelnik, który chce poznać część słowiańskiej mentalności wschodu i nie jest jednocześnie mocno negatywnie nastawiony do naszego niezbyt lubianego sąsiada.


Dziękuję wydawnictwu Wektory za udostępnienie książki do recenzji.

 

 

  • 7/10
    Treść - 7/10
  • 8/10
    Styl - 8/10
  • 7/10
    Wydanie - 7/10
7.3/10
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x