Insomniacs After School – recenzja anime.

Insomniacs After School recenzja anime

Nie sprawdzałem żadnych statystyk, ale myślę, że większość ludzi w jakimś okresie życia miała problemy z zasypianiem. Rano trzeba wstać do szkoły bądź do pracy, a tutaj nie idzie zmrużyć oka choćby na chwilę. Nic nie pomaga, a później organizm będzie domagał się odpoczynku, najpewniej w najmniej odpowiednim momencie. Bezsenność to z kolei jeszcze wyższy poziom i poważna przypadłość. W szalenie ciekawy, oryginalny i wciągający sposób ten problem porusza anime Insomniacs After School.

W małym japońskim miasteczku poznajemy Gantę Nakamiego. Chłopak sprawia wrażenie bardzo ułożonego, choć niezbyt przyjacielskiego i zrzędliwego. Jak się wkrótce przekonujemy, ma on poważne problemy z zaśnięciem i być może właśnie to wpływa na jego charakter. W ciągu dnia każdą możliwą okazję wykorzystuje by choć na chwilę zasnąć. Jedna z nich nadarza się podczas sprzątania zamkniętego szkolnego obserwatorium. Tam też natrafia na beztroską i towarzyską Isaki Magari. Okazuje się, że miała podobny pomysł co nastolatek. Tak oto w ten osobliwy sposób krzyżują się ich drogi. Nie wiedzą jeszcze jak wiele do ich życia wniesie ta relacja.

13-odcinkowe anime porusza ciekawy problem jakim niewątpliwie jest bezsenność. Wydaje mi się, że podobnej historii raczej nie znajdziecie. Twórcy Insomniacs After School w bardzo spokojnym tempie odkrywają przed nami tajemnice dwójki bohaterów. Z czasem dowiadujemy się co dokładnie wpłynęło na ich problemy ze snem. Kolejne fragmenty ich życia układają nam się w całość, która skłania nas do refleksji na temat tego jaki wpływ mają na nas różne traumatyczne przeżycia. Ten wątek został połączony z innym, oryginalnym pomysłem jakim jest otwarcie przez Gantę i Isaki klubu astronomicznego. Dzięki temu nie zostają ukarani za robienie sobie drzemek w opuszczonym do tej pory obserwatorium.

Te dwa wątki bardzo fajnie i płynnie się przeplatają. Widza interesuje zarówno to czy nastolatkom uda się zorganizować pokaz obserwacji spadających gwiazd jak i to czy się przed sobą otworzą oraz jak rozwinie się ich relacja. Szybko dostrzegamy bowiem, że dwójkę może łączyć coś więcej niż tylko koleżeństwo, czy przyjaźń, choć potrzeba czasu by zobaczyć w jakim kierunku podążą ich uczucia. Na papierze może wydawać się, że nie jest to najbardziej ekscytująca tematyka na świecie, ale anime naprawdę wciąga i w bardzo wiarygodny sposób przedstawia życie uczniów liceum z ich specyficznymi problemami.

Za animację odpowiada studio Liden Films (Tokyo Revengers, Rurouni Kenshin, The Legendary Hero is Dead!). Ta stoi na przyzwoitym poziomie. Przede wszystkim zachwycające są pod tym względem te sceny, w których obserwujemy rozgwieżdżone niebo i próby uchwycenia go za pomocą aparatu fotograficznego przez bohaterów. Ciężko jednak wskazać inne aspekty wizualne, które bardzo zapadłyby nam w pamięć. To po prostu przyzwoita animacja, która nie przysłania fabuły, a ta jest tutaj najważniejsza.

Opowiedziana w Insomniacs After School historia nie jest ckliwa. Jest wiarygodna i realistyczna. Nie tylko świetnie obrazuje zmagania z bezsennością, ale także problemy nastoletniej codzienności i dojrzewania. Bardzo spodobało mi się to jak twórcy pokreślili, że nie zawsze wiemy co stoi za zachowaniem danej osoby nawet jeśli jesteśmy jej bliskimi przyjaciółmi. Niektóre tajemnice nie bez powodu pozostają nieodkryte. Podsumowując, to odświeżające anime w natłoku szkolnych romansów na długo zapadnie wam w pamięć.

Źródło: YT KanimeS.


  • Odcinki: 13
  • Premiera: Wiosna 2023
  • Producent: TV Tokyo, Pony Canyon, Ultra Super Pictures, Shogakukan, MAGNET, CHOCOLATE
  • Studio: LIDENFILMS
  • Źródło: Manga
  • Typ: Seinen
  • Wiek: 13+
  • Ocena: 8/10

Komiksiarnia Dobra popkultura

Insomniacs After School (Kimi wa Houkago Insomnia).
8/10

Ocena:

Ocena anime Insomniacs After School (Kimi wa Houkago Insomnia).Klimatyczne anime opowiadające o dwójce, walczących z bezsennością nastolatków to zarazem świetna rozrywka jak i powód do refleksji nad naszymi osobistymi zmaganiami.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x