Hell’s Paradise #1 – recenzja anime.

Hell's Paradise recenzja anime

Dla każdej osoby piekło może przybrać inną formę. Utrata najbliższej osoby, zamknięcie w czterech ścianach na zawsze, czy nawet coś tak wydawałoby się prostego, jak bycie zmuszonym do słuchania znienawidzonej muzyki. Piekło może również przybrać bardziej namacalną formę. Może być tajemniczym, na pozór cudownym miejscem, skrywającym wielki skarb. Tylko że pozory mylą, a za nieziemską scenerią i pięknym krajobrazem może czaić się wielkie zło, a droga powrotna zdaje się nie istnieć. Do takiego przerażającego miejsca zaprowadza nas anime Hell’s Paradise.

Wielkie, wynaturzone postacie jakby z pogranicza japońskiego folkloru. Przerażające insekty w ogromnych ilościach. No i tajemniczy ludzie, umiejący zmieniać swoją płeć. To wszystko znajdziecie na malowniczej wyspie Shinsenkyo. Uwierzcie mi, że za nic w świecie nie chcielibyście się tam wybrać. Nawet jeśli skrywa ona eliksir nieśmiertelności. Niestety, pewne osoby, a konkretnie skazani na karę śmierci kryminaliści udają się tam w celu odnalezienia owego magicznego napoju. Ma im to bowiem zapewnić wolność i zwolnienie z kary. Taką oto historię przedstawia Hell’s Paradise studia MAPPA.

Głównym bohaterem anime jest shinobi imieniem Gabimaru. Jak widzimy w pierwszych scenach, nie da się go zabić. Przynajmniej takie sprawia wrażenie, gdyż poddawany przeróżnym torturom i karom takim jak spalenie, czy próba ścięcia głowy, ten pozostaje niewzruszony, a przede wszystkim żywy. Pojmany w trakcie jednej z misji wydaje się zupełnie pozbawiony jakichkolwiek uczuć. Z czasem przekonujemy się jednak, że ten niemal zimny jak lód niewielkiego wzrostu mężczyzna skrywa w sobie gorące uczucie wobec swojej małżonki. Chęć jej ponownego zobaczenia motywuje go do znalezienia eliksiru oraz przetrwania piekła, które wkrótce go czeka.

Nie jest jednak sam. Razem z nim na wspomnianą wcześniej wyspę zostaje wysłana grupa barwnych, charyzmatycznych, czasem dziwacznych kryminalistów. Wśród nich jest choćby seksowna i uwodzicielska kobieta ninja, ogromny mężczyzna o niezaspokojonym głodzie, żądny krwi chłopak z ulicy czy utalentowany, choć płytki szermierz. Przestępców jest więcej, ale nie wypływają na wyspę sami. W końcu to skazańcy więc ktoś musi ich przypilnować, aby nie uciekli z eliksirem nieśmiertelności. W Hell’s Paradise tę funkcję pełnią przedstawiciele słynnego dojo, szkoły katów zwanej Yamada Asaemon.

Pośród tych strażników również napotykamy kolorowe i interesujące osobowości. I to pomimo faktu, że każdy z nich powinien wykazywać się pewnym poczuciem sprawiedliwości, czy szlachetnym charakterem. Okazuje się jednak, że nie jest tak w przypadku wszystkich katów. W głównej roli poznajemy tutaj kata pilnującego Gabimaru. Jest nim Sagiri, kobieta zajmująca ostatnie miejsce w hierarchi Asaemon. Pełna wątpliwości, nie do końca wierząca w swoje możliwości. Można nawet odnieść wrażenie, że czasami brakuje jej tego niezbędnego instynktu zabójcy, ale to czyni ją naprawdę interesującą postacią. Oprócz niej mamy, chociażby mężczyznę, który wstąpił do dojo tylko po to, by uwolnić swojego skazanego brata czy otyłego okularnika, który naprawdę nienawidzi zabijania.

Jak zatem widzicie, na tajemniczą wyspę trafia grupka naprawdę ciekawych osobowości. Fakt, że są oni tak interesujący, a przede wszystkim tak różni tworzy bardzo ciekawą dynamikę w relacjach między nimi. Zresztą jest to jeden z elementów napędzających fabułę serialu. Kolejnym z nich są spektakularne, oryginalne walki. Hell’s Paradise to anime bardzo brutalne i krwawe, a zarazem zachwycające wizualnie. Ten styl w połączeniu z kolorystyką, wizerunkami postaci oraz potworów buduje niezwykły klimat niepewności, zagrożenia, ciągłego strachu. Przez 13 odcinków ani przez chwilę nie możemy być pewni, że za chwilę ktoś nie zginie, nawet gdyby wydawało nam się, że jest jednym z głównych bohaterów!

W każdym odcinku anime czymś nas zaskakuje, a kolejne tajemnice dotyczące rajskiej wyspy mocno wpływają na odbiorcę. Czyni to Hell’s Paradise jednym z najlepszych i najciekawszych tytułów 2023 roku.


  • Odcinki: 13
  • Premiera: Wiosna 2023
  • Producent: Twin Engine
  • Studio: MAPPA
  • Źródło: Manga
  • Typ: Shonen
  • Wiek: 17+

Komiksiarnia Dobra popkultura

Hell's Paradise. Sezon 1.
8/10

Ocena:

Ocena Hell's Paradise. Sezon 1.Idealne połączenie brutalnej i krwawej akcji, charyzmatycznych postaci i wielowątkowej, zagadkowej historii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x