Wydawnictwo Lost in Time w swojej ofercie ma kilka naprawdę wybitnych komiksowych westernów. Czy do tego grona można również zaliczyć niedawno wydany album Indianie! Czarny cień białego człowieka? Można się o tym przekonać, czytając poniższą recenzję.
Tytuł albumu dość dosadnie wskazuje, kto jest głównym bohaterem dzieła. Nie jest to jednak historia, tylko jednego przedstawiciela rdzennych mieszkańców Ameryki. Mamy tu do czynienia ze zbiorem szesnastu rozdziałów ukazujących dzieje Indian i Ameryki w ciągu wielu lat.
Każdy z historii to jednak zaledwie kilka stron. Trudno więc tutaj pisać o zwięzłej i głębszej fabule. Takowej na kilkunastu-kilkudziesięciu kadrach po prostu nie da się zawrzeć. Poszczególne rozdziały należy traktować jako krótkie epizody, których mianownikiem wspólnym jest naturalizm, mrok, brutalność i wyrazista emocjonalność. To właśnie ta mieszanka sprawia, że całość jest zaskakująco mocno angażująca i czyta się ją dość przyjemnie.
Scenarzysta Tiburce Oger we współpracy z Hervém Richezem starają się zaprezentować mocno złożone relacje pomiędzy rdzennymi Amerykanami a europejskimi osadnikami, które niestety często prowadziły do tragedii. Każda z historii przenosi nas do innego okresu (nie są one ułożone chronologicznie – co trochę przeszkadza), począwszy od pierwszego spotkania z białym człowiekiem (1540 – podbój kontynentu przez Hiszpanów) aż do roku 1922. Poszczególne epizody ukazane są w sposób bardzo autentyczny. Wyraźnie widać, że twórcy odpowiednio przygotowali się do stworzenia tego dzieła, przeprowadzając szeroko zakrojone badania, starając się tym samym, aby scenariusz był wierny historii.
Twórcy w subtelny i przemyślany sposób poruszają także tematy dyskryminacji, niesprawiedliwości i strat kulturowych. Pokazują niszczycielskie konsekwencje przybycia osadników na rdzennych Amerykanów. Przewracając kolejne strony komiksu widać jednocześnie, że potrafią być również wobec nich na swój sposób krytyczni. Ich brak umiejętności zjednoczenia się sprawił, że nigdy nie byli oni w stanie pokonać „białego człowieka”, w końcu ostatecznie godząc się ze swoją porażką i pewnego rodzaju zniewoleniem.
Jeżeli chodzi o warstwę graficzną albumu, to prezentuje się ona poprawnie. Za poszczególne rozdziały odpowiadają różni artyści. Nie wszystkie rysunki są więc równe, znajdziemy pośród nich jednak prawdziwe graficzne perełki. Trzeba jednak przyznać, że każdemu z twórców udało się uchwycić niezwykły westernowy klimat.
Czy album Indianie! zalicza się więc do grona wybitnych westernów Lost in Time? Zdecydowanie nie! Tytułowi zauważalnie dużo brakuje do pełnego geniuszu (szczególnie pod kątem fabuły). Nadal jest to jednak pozycja dobra, która powinna zadowolić fanów gatunku.
- Scenarzysta: Tiburce Oger, Hervé Richez
- Ilustrator: Dominique Bertail, Ronan Toulhoat, Félix Meynet, Christian Rossi, Emmanuel Bazin, Paul Gastine, Jack Manini, Mathieu Lauffray, Jef, Derib, Émilie Beaud, Dimitri Armand, Laurent Astier, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Corentin Rouge, Hugues Labiano, Laurent Hirn, Michel Blanc-Dumont
- Tłumacz: Jakub Syty
- Wydawnictwo: Lost in Time
- Format: 240×320 mm
- Liczba stron: 120
- Oprawa: twarda
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- Data wydania: 30 sierpień 2023
Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Lost in Time.
Indianie! Czarny cień białego człowieka.
Ocena:
Całkiem niezła i klimatyczna westernowa pozycja kierowana do fanów gatunku, której jednak trochę zabrakło do pełnego geniuszu.