Bill, bohater galaktyki – recenzja książki.

Bill, bohater galaktyki recenzja książki

Dobre książkowe science fiction wcale nie musi oznaczać podkręconej do granic możliwości akcji. Solidną dawkę kosmicznej rozrywki można również oprzeć na innych elementach. Doskonałym tego przykładem jest książka Bill, bohater galaktyki autorstwa Harry’ego Harrisona, dziś zaliczana do grona klasyki gatunku.

Fabuła opowiada o nieszczęściach tytułowego Billa. Prostego chłopaka z rolniczej odległej planety, który zostaje siłą wcielony do Galaktycznej Armii. To, co się dzieje później, to skłaniająca do myślenia eksploracja wojskowych rytuałów, propagandy i odczłowieczających skutków ślepego posłuszeństwa.

Nie jest to jednak typowy kosmiczny dramat grający na emocjach odbiorcy. Opublikowana w 1965 roku książka jest bowiem niezwykłą satyrą na wojskową fantastykę science fiction i absurdy wojny. Treść dzieła jest więc dość specyficzna, ale nadal potrafi zaciekawić i rozbawić czytelnika, ponadto cały czas pozostaje mocno aktualna.

Tym, co na pewno ciągle mocno wyróżnia książkę na tle licznej konkurencji, jest naprawdę ostry dowcip autora i jego lekceważący styl tworzenia narracji, która jest w równym stopniu zabawna, jak i prowokująca do myślenia. Humor w książce to zjadliwa krytyka wojny i kultury militarnej. Przeróżne sytuacje, w jakich znajduje się Bill, a także barwna obsada napotkanych postaci, dodają opowieści jeszcze większej wyrazistości i głębi.

Kolejną zaletą jest umiejętność poruszania przez autora poważnych tematów z pewną lekkością. Zagłębia się on w ciemnej stronie propagandy, manipulacji żołnierzami i nieodłącznych sprzecznościach wojny, jednocześnie rozśmieszając czytelników z czystej absurdalności tego wszystkiego. W ten sprytny sposób twórca wymusza na czytelniku zmierzenie się z pewnymi problemami i głębszą refleksję nad przeczytaną treścią.

Nie wszystko jest tu jednak idealne i bezgranicznie zachwycające. Decydując się sięgnąć po ten tytuł, naprawdę trzeba być gotowym na gigantyczną dawkę humorystycznych absurdów i piętrzących się wieloznacznych sytuacji. Treść tylko pozornie wydaje się lekka i łatwo przystępna. Tak naprawdę pod każdą stroną kryje się głębia, którą trzeba samemu odkryć.

Bill, bohater galaktyczny to ponadczasowe dzieło, które naprawdę godne jest określenia mianem klasyki literatury science fiction. Jest to jednak również dzieło na tyle specyficzne, że trafi w gusta pewnej wąskiej grupy dojrzałych odbiorców, którzy oczekują od powieści czegoś więcej niż tylko dobrej rozrywki.


  • Autor: Harry Harrison
  • Tłumacz: Arkadiusz Nakoniecznik
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Format: 135×215 mm
  • Liczba stron: 216
  • Oprawa: zintegrowana
  • Data wydania: 8 sierpień 2023

Książka do znalezienia na CENEO oraz stronie wydawnictwa Rebis.


Bill, bohater galaktyki.
8/10

Ocena:

Ocena książki: Bill, bohater galaktyki.Satyryczna powieść science fiction umiejąca mocno zaangażować czytelnika, trafiająca jednak w gusta pewnej konkretnej grupy wymagających odbiorców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x