Film Przepis – recenzja

Przepis film recenzja

Film Przepis to koreańska produkcja umiejętnie łącząca wielokierunkowość z przemyślanym scenariuszem i całkiem dobrą grą aktorską. Tytuł obok którego nie będzie mógł przejść obojętnie żaden z miłośników dobrego kina azjatyckiego. 

Tytuł: Przepis, The Recipe, Doenjang
Kraj: Korea Południowa 
Gatunek: Melodramat, Dramat, Czarna komedia
 
Znany morderca przebywający w celi śmierci prosi na swój ostatni posiłek (doenjang jjigae), tradycyjną koreańską ostrą zupę, której głównym składnikiem jest pasta ze sfermentowanej soi. Jego prośba jest na tyle niecodzienna, że prosi on o posiłek przygotowany przez Jang Hye-Jin. Tematem zaczyna interesować się pewien reporter, który postanawia odkryć, co kryje się za tą niecodziennym ostatnim życzeniem. 
 
Przepis nie jest filmem, który łatwo idzie sklasyfikować i zamknąć do odpowiedniej szufladki z nazwą gatunku. Na pewno na pierwszy plan wysuwa się wątek miłośny, który stanowi główną oś, wokół której kręcą się pozostałe gatunki, takie jak czarna komedia, kryminał czy dramat. Film z każdą kolejną minutą ewoluuje, dając widzowi nowe doznania. Chęć wyjaśnienia przez dociekliwego dziennikarza co kryło się za ostatnią prośbą mordercy, przemienia się w poszukiwanie idealnego smaku i tajemnicy, która się za nim kryje. Idealne danie to coś więcej niż tylko ponadprzeciętne zdolności kulinarne kucharza to przede wszystkim umiejętność zawarcia w posiłku wszystkich pozytywnych emocji kucharza. 
 
Film Przepis pomimo kilku scen nazbyt emocjonalnych i melancholijnych, wzbudza w widzu raczej pozytywne odczucia, momentami wręcz wymuszając na jego twarzy niekontrolowany uśmiech zadowolenia. Szczególną rolę odgrywa tutaj zastosowana przez reżysera narracji, która nie tylko podtrzymuje stosowny klimat, ale również w odpowiedni sposób go dawkuje.
 

 

6/10

OCENA:

Film jest dziełem wartym zobaczenia nie tylko przez fanów kina azjatyckiego ale tych widzów, którzy poszukują bardziej ckliwej i dającej wiele do myślenia produkcji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x