Recenzja komiksu – Parker tom 1.

Parker tom 1 - recenzja

Z pewnością słyszeliście o Rodzinie Soprano. Główny bohater tego serialu Tony, w trakcie spotkań z terapeutką często zastanawiał się gdzie podziali się silni, milczący mężczyźni. „Strong, silent type” jak to mówił, podając jako przykład Gary’ego Coopera. Tak się akurat składa, że kolejny przedstawiciel doskonale wpisujący się w ten typ zawitał niedawno do Polski. To wszystko za sprawą nowego komiksu od wydawnictwa NAGLE!, komiksu o tytule Parker.

Na wstępie muszę powiedzieć, że komiks zawiera następujące opowieści: Drapieżca, Człowiek o twarzy zbiega oraz Syndykat, stanowiące adaptację serii kryminałów autorstwa Richarda Starka (pseudonim Donalda Westlake’a). Jako że jednak nie miałem do tej pory do czynienia z jego twórczością, ciężko jest mi się odnieść do tych pierwowzorów historii rozgrywających się na kartach tego tomu. Na szczęście, robią to za mnie twórcy komiksu, który rozpoczyna się od wywiadu na ten właśnie temat.

Przejdźmy jednak do meritum. Parker. Nieprzenikniony twardziel. Facet o robiących wrażenie ogromnych łapach. Z jego twarzy ciężko cokolwiek wyczytać. No może poza tym, że naprawdę nie warto mu wchodzić w drogę. Na kartach niniejszego tomu przekonują się o tym wysoko postawieni przedstawiciele przestępczości zorganizowanej, ale także sami wspólnicy bohatera! Nikt nie uchroni się przed jego gniewem, nawet kobieta, która go kocha.

Jeśli kręcą was mroczne klimaty noir i duża dawka sensacji w połączeniu ze starymi, dobrymi Stanami Zjednoczonymi lat 60. ubiegłego wieku, to trafiliście w dziesiątkę. Parker emanuje niezwykłą energią tamtych czasów, a przykuwa nas postacią bardzo niejednoznacznego bohatera. W sumie to samo określenie bohater wydaje się być nietrafione. Z innej perspektywy niż zawarta w komiksie uznalibyśmy go zapewne za łajdaka i drania, którego powinni zapuszkować. Po prostu konkretnego s***wiela.

Parker tom 1 - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics.

Parker to komiks, który podobnie jak jego główny bohater, nie potrzebuje wielu słów, by oczarować każdego. Jego poszczególne kadry wydają się być idealnie rozplanowane. Przez kolejne fragmenty historii przechodzimy tak jakbyśmy mogli to sobie wyobrazić, gdybyśmy nie mogli posiłkować się obrazami. Darwyn Cooke, legenda komiksu czuje się tutaj jak ryba w wodzie. Cudownie operuje kolorami, dostosowując je do konkretnych opowieści. W Drapieżcy jest to odcień zieleni, a w Człowieku o twarzy zbiega jest to kolor żółty.

Jest w tym stylu coś hipnotyzującego, zarazem prostego i złożonego. Autor bawi się formą i czuć, że wielką frajdę sprawia mu opowiadanie historii Parkera. Ta nie jest w sumie nazbyt skomplikowana. Tytułowym bohaterem kieruje chęć zemsty na ludziach, którzy go oszukali. Jak się okazuje, nie wystarczy mu osoba, która bezpośrednio okradła go z ciężko zarobionej kasy. Wkrótce rozrasta się to na walkę z przestępczym Syndykatem. Jednakże Parker kradnie, zabija, napada i oszukuje. Wydaje się, że nie ma w nim krztyny dobra, ale właśnie to sprawia, że jest tak fascynujący.

360 stron komiksu, a mnie ciągle jest mało! Parker to mocny kandydat na najlepszy tytuł wydany w tym roku na naszym rynku. Coś dla fanów kryminałów, ale nie tylko. Imponuje nam bohater, ale także rozłożenie poszczególnych akcentów fabuły przez artystę. Wciąga od pierwszych stron, nieraz wbija w siedzenie, a jego lektura wcale się nie dłuży. Spędzamy z nim bardzo dużo czasu, a po wszystkim czujemy pustkę. W moim życiu Parker zagości na dłużej i myślę, że z wami będzie podobnie.


  • Scenarzysta: Darwyn Cooke, Richard Stark
  • Ilustrator: Darwyn Cooke
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 211×305 mm
  • Liczba stron: 360
  • Oprawa: twarda z obwolutą

Więcej dobrych komiksów do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Parker tom 1.
9/10

Ocena:

 Wszystko od doboru kolorów, narracji oraz przedstawienia głównego bohatera wręcz krzyczy „Przeczytaj mnie! Naprawdę warto!”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x