Recenzja książki – Wszystkie żony Henryka VIII.

Wszystkie żony Henryka VIII recenzja książki.

Henryk VIII Tudor nie był najznamienitszym przedstawicielem swojej dynastii, zdecydowanie nie był to również najlepszy z władców Anglii. Pomimo tego zapisał się on mocnymi słowami w historii nie tylko swojego kraju, ale również całego starego kontynentu. Wszystko to za sprawą jego niepohamowanego zamiłowania do kobiet, które często żałowały nawiązania bliższych relacji z władcą. Najlepszymi tego przykładami będą jego małżonki, którym poświęcona jest publikacja Wszystkie żony Henryka VIII.

Dzieło Iwony Kienzler jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko publikacją skupiającą się na kobietach, które pokochał i znienawidził Henryk VIII. Mamy tu do czynienia z książką na tyle złożoną, że bardzo trudno jest jednoznacznie przypisać ją do jednego konkretnego gatunku literackiego.

Z jednej strony jest to książka historyczna, nosząca znamiona biografii. W sześciu rozdziałach autorka w ciekawej i dość mocno rozbudowanej formie prezentuje czytelnikowi portrety kolejnych małżonek (od momentu, kiedy zainteresował się nimi król, po często niezbyt przyjemny ich koniec). Skupianie się na kobietach w otoczeniu Henryk VIII, automatycznie wymusza również dokładniejsze przyjrzenie się samemu władcy. Jest to jednak niezwykle intrygujący obraz króla, odróżniający się od innych dostępnych na rynku jego biografii. Wszystko to za sprawą tego, że życie Henryk VIII ukazane jest tu właśnie przez pryzmat kochających go kobiet. Jeśli to jeszcze dla kogoś mało to autorka część uwagi poświęca tu również polityce i religii tamtych czasów. Pokazując tym samym złożoności rządzące europejskimi dworami królewskimi (oczywiście z największym naciskiem na Anglię).

Z drugiej strony styl, w jakim została napisana książka, bardzo mocno odróżnia ją od typowych dzieł historycznych. Momentami publikacja przypomina wręcz świetnie napisaną beletrystykę. Kolejne rozdziały to obok czysto historycznych faktów, angażująca opowieść o miłości, nienawiści, zdradzie, spiskach, politycznych knowaniach, śmierci (często w brutalnej formie) czy chorobach. Pojawiających się tutaj treści nie powstydziłby się sam George R. R. Martin.

W skrócie książka Wszystkie żony Henryka VIII jest pozycją wartą uwagi nie tylko przez pasjonatów historii, ale również tych, którzy chcieliby poznać miłosne podboje króla i różne tragedie jego wybranek.


  • Autor: Iwona Kienzler
  • Wydawnictwo: Bellona
  • Liczba stron: 464
  • Oprawa: miękka

Książka do znalezienia na Ceneo.pl


Komiksiarnia Dobra popkultura

Wszystkie żony Henryka VIII.
8/10

Ocena:

Angażująca historyczna publikacja o miłości, zdradzie i śmierci, która w naprawdę ciekawej formie pokazuje życie i panowanie Henryka VIII.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x