Recenzja komiksu – Las.

Las recenzja komiksu

Każdemu pewnie znane jest powiedzenie, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Doskonałym przykładem tego jest album Las, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Kultura Gniewu. W przypadku tego dzieła nie mówimy jednak o jednym obrazie, a o dwudziestu pięciu planszach pełnych piękna, mroku, emocji, głębszego przesłania i braku jakiegokolwiek słowa pisanego.

Wspomniane dwadzieścia pięć plansz to niezwykły obraz wycinku historii pewnego chłopca. Młodzieńca, który w dniu pogrzebu swojego dziadka postanowił wybrać się na mały spacer do pobliskiego lasu. Ta krótka wycieczka miała być dla niego chwilą wytchnienia od nadmiaru skrajnych emocji.

Sam zarys krótkiej opowieści brzmi bardzo prosto i pod pewnymi względami taka właśnie ona jest. Jeśli jednak damy się porwać klimatowi dzieła dostrzeżemy, że każda strona to niezwykła głębia niosąca za sobą o wiele bardziej złożone przesłanie. Krótka wycieczka chłopaka staje się bowiem wielką konfrontacją z jego największymi lękami. Z każdym kolejnym krokiem i zagłębianiem się w tytułowy Las, bohatera otacza coraz to większy mrok, a na jego drodze pojawiają się nowe „niezwykłe” postacie. Chłopak nie odczuwa jednak strachu, wręcz przeciwnie spotkania te pozwalają mu pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego i w pewnym sensie zrozumieć nieuchronność śmierci.

Las - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Jest to jednak tylko jedna z możliwych interpretacji tego, co można znaleźć w tym tytule. Jego niezwykłość polega również na tym, że tak naprawdę przesłanie płynące z kolejnych plansz będzie przez każdego czytelnika oceniane i rozumiane bardzo indywidualnie.

Na „niesamowitość” albumu wpływa także jego nietuzinkowa forma graficzna. Każda plansza została bowiem stworzona techniką scratchboardingu (wydrapywania białych linii na czarnym tle), co wymagało od twórcy niezwykłych pokładów cierpliwości i artystycznego geniuszu. Sztuka potrafi być niezwykle mocno hipnotyzująca i angażująca. Pełno jest tu drobnych szczegółów pogłębiających klimat dzieła, które dostrzeże się, poświęcając każdej stronie dłuższą ilość czasu (lub kilkukrotnie czytając/oglądając tytuł).

Las jest więc graficzną nowelą, która na długo zapadnie w pamięci odbiorcy. Nie jest to może najdłuższa i najobszerniejsza dawka popkultury, ale na pewno jest ona warta uwagi.


  • Scenarzysta: Thomas Ott
  • Ilustrator: Thomas Ott
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 190×265 mm
  • Liczba stron: 32
  • Oprawa: twarda
  • Druk: czarno-biały

Więcej ciekawych komiksów do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Las.
8/10

Ocena:

Wciągająca i zachwycająca pozbawiona słów graficzna nowela, która pod płaszczykiem prostoty i odrobiny fantazyjności dotyka mocnych i skrajnych ludzkich emocji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x