Star Wars Wielka Republika: Ostrze – recenzja komiksu.

Star Wars Wielka Republika: Ostrze recenzja

Star Wars Wielka Republika: Ostrze to kolejna Gwiezdno Wojenna pozycja komiksowa, która pojawiła się w ofercie Egmontu. Album zabiera czytelnika w podróż do czasów świetności Republiki na długo przed sagą Skywalkerów. Historia skupia się na losach Portera Engle, mistrza Jedi słynącego ze swoich niezwykłych umiejętności władania mieczem świetlnym.

Scenariusz jak zostało to już wspomniane, skupia się tu na Porterze Engle. Jedi, którego specjalnością jest władanie mieczem świetlnym. Rycerz wraz ze swoją partnerką i siostrą Barash Silvain zajmuje się kontrolowaniem i rozwiązaniem konfliktu na planecie Gansevor. Miejsce to szykuje się do wojny wynikającej z trwającej sukcesji dynastycznej. Próba powstrzymania konfliktu pociągająca za sobą wiele różnorakich niebezpieczeństw to tylko jeden z poruszanych w albumie wątków. Ważnym elementem historii jest również przedstawienie złożonych relacji pomiędzy Silvain i Englem. Autor na kolejnych stronach pokazuje ich więź, wykorzystując do tego liczne retrospekcje sięgające momentu, kiedy jako dzieci poznali się w akademii Jedi.

To właśnie relacja tej dwójki stanowi najlepszy i najciekawszy element scenariusza. Obie postacie są bardzo dobrze nakreślone z wyraźnie ukrywanymi wątpliwościami i emocjami, które powoli czytelnik ma szansę odkryć. Fabuła ma również pewną swoją głębię (powiązaną z bohaterami), która potrafi być ciekawa, ale ze względu na mocno ograniczoną ilość miejsca nie jest to element jakoś nadmiernie rozbudowany.

Nieźle komiks prezentuje się również pod kątem swojej widowiskowości. Znajdziemy tutaj bowiem wszystko to, co powinno wielce zadowolić fanów Star Wars. Do zalet albumu należy również zaliczyć łatwość wejścia w przedstawiony świat. Po tytuł może sięgnąć każdy, nawet nie znając dobrze okresu Wielkiej Republiki, mało tego tytuł może być ciekawym wartkim wstępem do poznania tego okresu historii.

Niestety równie pozytywnych słów nie można napisać na temat warstwy graficznej. Za rysunki w kolejnych zeszytach odpowiedzialnych jest tu dwóch artystów, którym nie udało się stworzyć jednej wspólnej wizji. Marco Castiello (zeszyty 1-3) postawił tu na surową kreskę z wyraźnie zaznaczonymi liniami ołówka, co nawet nieźle pasuje do samej opowieści. Prace Jethro Moralesa (2-4) to z kolei mocno cartoonowa stylistyka pasująca do nowego Disneyowego oblicza Gwiezdnych Wojen, nieoddająca jednak emocjonalności i widowiskowości historii.

Star Wars Wielka Republika: Ostrze recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Egmont Polska.

Star Wars Wielka Republika: Ostrze to więc krótka mająca swoje pewne niedociągnięcia lektura, po którą warto jednak sięgnąć. Jeśli tylko ktoś chce oddać się chwili intensywnej komiksowej rozrywki w klimatach Gwiezdnych Wojen, to ten album spełni wszelkie jego oczekiwania.


  • Scenarzysta: Charles Soule
  • Ilustrator: Marco Castiello, Jethro Morales
  • Tłumacz: Katarzyna Nowakowska
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 108
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 20 marzec 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Star Wars Wielka Republika: Ostrze. PLUSY: MINUSY:
Pewna głębia historii…. … która nie została jednak do końca wykorzystana.
Ciekawie nakreślone główne postacie. Nierówna oprawa graficzna.
Szybka i wartka akcja.  

 

Star Wars Wielka Republika: Ostrze.
7.5/10

Ocena:

Wartka Gwiezdno Wojenna akcja, stanowiąca dobry dodatek do zaprezentowania złożonych relacji głównych bohaterów, którzy mocno przykuwają uwagę czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x