Wojny Lucasa – recenzja komiksu.

Wojny Lucasa recenzja

Seria Gwiezdne Wojny to bez cienia wątpliwości jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł popkultury na całym świecie. Mogłoby się więc wydawać, że na temat tej produkcji powiedziano i napisano już wszystko. Nadal są jednak pewne sekrety, których wyjaśnienie można znaleźć w albumie Wojny Lucasa.

Laurent Hopman postanowił stworzyć swoistego rodzaju komiksowy pomnik legendzie kina i popkultury, którą są Gwiezdne Wojny. Dodatkowo chciał on, aby jego dzieło było czymś więcej niż tylko laurką, a stało się również dawką pewnej wiedzy. Dzięki takiemu podejściu Wojny Lucasa są niezwykle intrygującą (zwłaszcza fanów) pozycją pokazującą genezę filmu Nowa nadzieja. Przewracając kolejne strony albumu, znajdziemy tu również odpowiedzi na wiele pytań związanych z filmem. Jak narodziła się słynna saga? Jakie trudności podczas produkcji napotkał reżyser? Jak duży wpływ miała ona na całą popkulturę? Jakie znaczenie film miał dla osób zaangażowanych w jego powstanie? W dużym uproszczeniu pozycję można więc określić komiksowym dokumentem, który skupia się nie tylko na samej produkcji filmu, ale również na ludziach zaangażowanych w ten projekt.

Motywem przewodnim albumu są jednak tytułowe Wojny Lucasa, które musiał on toczyć, aby ostatecznie stworzyć swoje epokowe dzieło, w którego sukces mało kto początkowo wierzył. Zanim jednak mamy okazję zobaczyć trudności piętrzące się na jego drodze, autor w skrócie ukazuje jego młodość. Okres, kiedy to mocno pasjonował się on kinem science fiction i zaczął kręcić swoje pierwsze amatorskie filmy, tym samym stopniowo rozwijając w swojej głowie pomysł na Gwiezdne Wojny. Dopiero po takim wstępie mamy możliwość śledzenia rozwoju sagi, od koncepcji scenariusza do momentu premiery filmu w 1977 roku.

Etapy prac nad filmem pokazane są tu w sposób bardzo autentyczny z dużym naciskiem na samych ludzi zaangażowanych w projekt. Dynamiczna i dobrze zaserwowana narracja opiera się tu na solidnych materiałach źródłowych. Dodatkowo na prawie każdej stronie dzieła widać, że scenarzysta jest wielkim fanem Star Wars i podchodzi do tematu z wielką powagą i pietyzmem.

Całkiem nieźle prezentuje się również oprawa rysunkowa. Sztuka Renauda Roche’a utrzymana głównie w czerni i bieli być może jest prosta (momentami nawet delikatnie surowa), ale i tak potrafi ożywić wydarzenia i postacie pojawiające się na kartach komiksu. Artysta głównie skupia się tu na bohaterach i ich ekspresji, na trzeci plan spychając scenerię (której w wielu kadrach zwyczajnie nie ma). W żadnym stopniu nie umniejsza to jednak jego pracom, które stanowią idealne wręcz dopełnienie scenariusza.

Wojny Lucasa recenzja komiksu - przykładowy rysunek.

Wojny Lucasa to więc dzieło, które w swojej kolekcji powinien posiadać każdy fan Gwiezdnych Wojen. Nic więcej w kwestii tego komiksu nie trzeba dodawać.


  • Scenarzysta: Laurent Hopman
  • Ilustrator: Renaud Roche
  • Tłumacz: Marta Duda-Gryc
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 165×210 mm
  • Liczba stron: 208
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31 październik 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Lost in Time.


Wojny Lucasa.
9/10

Ocena:

Prawdziwa komiksowa perełka zarówno pod względem treści, jak i formy, która powinna zachwycić fanów i neofitów uniwersum Gwiezdnych Wojen.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x