Niebieska dawka humoru – recenzja komiksu Jajko i Smerfy

Jajko i Smerfy - recenzja

Album Jajko i Smerfy to czwarta część z serii przygód niebieskich bohaterów, którzy od kilkudziesięciu lat zapewniają doskonałą rozrywkę małym i dużym. Pora więc zobaczyć co tym razem czeka na Papę Smerfa i jego podopiecznych.

W albumie znajdziemy trzy historie: tytułową Jajko i Smerfy, Fałszywy Smerf oraz Setny Smerf. Pierwsza z nich pokazuje przygotowania wioski do nadchodzącego Święta Smerfów. Jak zawsze niebiescy mieszkańcy mają zamiar przygotować na uroczystość coś specjalnego. Tym razem w planach jest upiec pyszne ciasto. Niezbędnym składnikiem do deseru jest niestety jajko, które można zdobyć tylko w pobliżu ludzi. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko wybrać się na małą wyprawę. Nikt nie spodziewał się jednak tego, że kurze jajko może sprawić tyle problemów i stać się początkiem całej serii niezwykłych wydarzeń. Historia można określić mianem łatwej i bardzo przyjemnej w odbiorze. Peyo nie sili się tu na nazbyt rozbudowany scenariusz, największy nacisk kładąc na serii slapstickowych gagów (wywołujących u czytelnika rozbawienie).

Jajko i Smerfy - rysunek 1
Przykładowe rysunki: Egmont Polska

W bardziej klasycznej tonacji utrzymana jest druga z historii (Fałszywy Smerf). Autor sięga tutaj po odwiecznego wroga Smerfów, czyli Gargamela. Jak to zwykle bywa, czarnoksiężnik knuje jak pozbyć się niebieskich skrzatów. Jego plany mają jednak to do siebie, że jeszcze nigdy niebyły skuteczne. Zawsze kończy się to sytuacją, w której to on sam zostaje poszkodowany. Opowieść jest krótka, ale potrafi być dość zaskakująca i na pewno sprawi wiele radości młodemu czytelnikowi.

Na sam koniec Peyo ponownie serwuje odbiorcy lekką komediową treść. Papa Smerf przygotowuje się do specjalnej uroczystości, która odbywa się raz na 654 lata. Problemem, który zaprząta jego głowę jest jednak fakt, że do rytuału potrzebnych jest stu Smerfów, a wioska liczy ich tylko 99. Setnego mieszkańca znajduje Laluś, znajduje się on jednak w dość nietypowym miejscu. Peyo łączy tutaj zgrabną i ciekawą historię z zabawnymi gagami. Całość opowieści służy mu również do zaprezentowania odbiorcy najważniejszych mieszkańców wioski, którzy odgrywają istotne role w całej serii.

Zabawne i ciekawe opowieści w połączeniu z klasyczną świetną kreską artysty, tworzą album, po który zdecydowanie warto sięgnąć. Sprawdzi się on przypadku każdego czytelnika, ale największą radość z lektury powinni mieć najmłodsi fani komiksu.

Jajko i Smerfy - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
7.5/10

Podsumowanie:

Album zbierający trzy ciekawe i zabawne historie, które wprawią miłośnika niebieskich bohaterów w naprawdę dobry nastrój i zapewnią mu Smerfną dawkę rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x