Słuchawki Creative Outlier Pro – test.

Creative Outlier Pro grafika

Firma Creative od bardzo dawna znana jest przede wszystkim z tworzenia wysokiej jakości kart muzycznych i głośników. W jej ofercie coraz częściej pojawiają się również słuchawki. Jedynymi z nich są bezprzewodowe douszne Creative Outlier Pro, którym bliżej przyjrzymy się w poniższym tekście.

Zawartość pudełka.

Małe kwadratowe pudełko Creative Outlier Pro skrywa wszystko to, czego użytkownik potrzebuje do pełnego wykorzystania możliwości tego sprzętu. Pudełko zawiera: słuchawki, etui ładujące, 3 różne rozmiary końcówek dousznych (S, M i L), kabel USB-C – USB-A do ładowania etui, instrukcję obsługi oraz gwarancję. Jest to więc dosyć standardowe wyposażenie większości słuchawek TWS, ale tak naprawdę nic więcej do szczęścia nie jest nam tu potrzebne.

Creative Outlier Pro zawartość pudełka

Wygląd.

W przypadku etui ładującego projektanci postawili na bardzo klasyczną elegancję (doskonale współgrającą z wyglądem słuchawek).

Etui wykonane jest z metalowego korpusu, który wygląda na dość trwały i nie powinien ulegać zarysowaniom. Problem pojawia się, jeśli chodzi o sprecyzowanie jego koloru. Według producenta jest to metaliczny umber (etui i słuchawki), dla mniej obeznanych w barwach (takich jak ja) jest to po prostu odcień brązu. Górna powierzchnia to logo producenta, prawa strona to oznaczenie zastosowanej w sprzęcie technologii (Super X-Fi Ready), na lewym boku znalazło się zaś miejsce dla złącza USB-C oraz trzech diod informujących o poziomie naładowania (P/L słuchawka i dok). 

Sposób otwierania etui różni się od większości rozwiązań zastosowanych u innych firm. Zamiast standardowej klapki, należy wcisnąć prawą część etui (wewnętrzna konstrukcja wykonana z czarnego tworzywa sztucznego), wysuwając tym samym dok ładujący. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i co najważniejsze wyeliminowano w ten sposób ryzyko na przykład przypadkowego uszkodzenia zwykłej klapki. Jeśli chodzi o wymiary, to wynoszą one: 8.5 cm długości, 5 cm szerokości i 3.5 cm wysokości przy wadze około 78 gram. Ciężar wynika z baterii 900 mAh, pozwalającej na pełne naładowanie słuchawek trzykrotnie.

Creative Outlier Pro etui ładujące

Jeśli chodzi o same słuchawki, to charakteryzują się one lekko futurystycznym/nowoczesnym dizajnem, dzięki czemu momentalnie przykuwają one wzrok. Mogą one wydawać się dość duże, głównie jest to spowodowane ich zaokrągloną i lekko zakrzywioną konstrukcją. Wygląd ten nie przekłada się jednak na ich ciężar. Przy rozmiarze 24,8 x 20,1 x 26,4 mm ważą one zaledwie 7 g.

Zewnętrzna część słuchawek to wyraźnie zaznaczony spory panel dotykowy (wygodny w obsłudze) z małą diodą LED, informującą o stanie połączenia i baterii (prawa i lewa). Dołączone do zestawu gumki o różnych rozmiarach pozwalają na wygodne dopasowanie słuchawek do indywidualnych preferencji użytkownika. Dzięki czemu dość wygodnie leżą one w uchu i nawet podczas uprawiania sportu nie ma ryzyka ich wypadnięcia. Dodatkowo w każdą słuchawkę wbudowane są po trzy mikrofony, ma to zapewnić naprawdę doskonały dźwięk podczas rozmów (o tym w dalszym akapicie).

Creative Outlier Pro - słuchawki wygląd

Łączność.

Creative Outlier Pro łączą się z urządzeniem przez Bluetooth 5.2. Parowanie jest bardzo łatwe i niezwykle szybkiego. Sprzęt ponadto obsługuje kodeki audio AAC i SBR, co ma wyeliminować zauważalne opóźnienia.

Nie wszystko jest jednak perfekcyjne. Zaznaczam jednak, że poniżej opisany problem prawdopodobnie jest winą mojego dość budżetowego telefonu. Pozostawiając źródło dźwięku w jednym pomieszczeniu i swobodnie przemieszczając się po mieszkaniu, powyżej około 7 metrów zaczęły pojawiać się pewne problemy z połączeniem (losowo w prawej i lewej słuchawce). Co jakiś czas (co kilka/kilkanaście minut) jedna ze słuchawek łapała 1-2 sekundową „czkawkę”, po czym wszystko ponownie działało idealnie.

Sterowanie, oprogramowanie i zastosowane technologie.

Tak jak zostało to już wspomniane, każda ze słuchawek ma wbudowany dotykowy panel sterujący (działają one niezależnie). Jest on na tyle duży, że wygodnie mogą z niego korzystać nawet osoby o sporych palcach. Pozwala on na sterowanie trybem ANC, głośnością, odtwarzaniem muzyki (start/pauza/przewijanie), aktywacją asystenta głosowego, odbieraniem połączeń. Każdą z tych funkcji można w dowolnym momencie w prosty sposób zmienić w dedykowanej słuchawką aplikacji (Android, iOS).

Oprogramowanie jest przejrzyste i łatwe w obsłudze, jednocześnie bardziej wymagającym użytkownikom pozwala na naprawdę bogate dostosowanie parametrów sprzętu do własnych potrzeb.

Można poprawiać jakość dźwięku dzięki zapisanym ponad 40 różnym ustawieniom EQ (zależnie od gatunku muzyki, dodatkowo ustawienia do gier czy filmów). Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby za pomocą 12-pasmowego korektora samemu ustawić oczekiwane parametry.

Creative Outlier Pro obok standardowej dedykowanej im aplikacji obsługują również soft Creative Super X-Fi Headphone Holygraphy. Program w swoich założeniach ma po zeskanowaniu uszu i twarzy użytkownika nadać brzmieniu mocno przestrzennego charakteru (kinowe wrażenia). Bardzo mocno zależne jest to jednak od utworów, które słuchamy. O ile w demie przygotowanym przez firmę prezentuje się to wyśmienicie, to w przypadku naszej muzyki bywa różnie.

Bardzo ważną częścią sprzętu jest także dopasowanie poziomu tłumienia szumów otoczenia. Słuchawki można przełączać pomiędzy trybami: ANC, Off i Ambient. Ten ostatni wzmacnia dźwięki tła, co jest bardzo ważne podczas korzystania z nich w mieście (np. przechodząc przez ulicę). Zaś tryb ANC nie tworzy całkowitej dźwiękowej próżni, ale znacząco odcina nasze uszy od świata zewnętrznego, co wpływa na doznania muzyczne.

Creative Outlier Pro soft

Z funkcjonalności i udoskonaleń sprzętu, o których warto jeszcze wspomnieć, jest certyfikat IPX5. Dzięki temu mamy pewność, że słuchawką nic się nie stanie, nawet jeśli złapie nas solidna ulewa.

Dźwięk i jakość rozmów.

Niezaprzeczalnie najważniejszą częścią słuchawek jest jakość dźwięku. Pod tym względem Creative Outlier Pro prezentują się naprawdę doskonale. Zastosowano tu 10-milimetrowe przetworniki pokryte grafenem, wydające z siebie naprawdę przyjemne dla ucha brzmienia.

Słuchawki bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko przy każdym rodzaju muzyki, ale również przy grach czy filmach (różne gatunki). Nie należy jednak przekraczać granicy około 80% głośności, powyżej tej bariery szczegóły zaczynają się gubić. Nie ma zresztą potrzeby ustawiać takiego poziomu, bo już przy 40% jest dość głośno.

Sygnatura dźwięku w każdym sprawdzanym gatunku muzycznym prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Średnie tony brzmią równomiernie i ciepło, górne są zaś dobrze kontrolowane (dosłownie w pojedynczych utworach tłumią one pierwszy plan i psują czystość wokalu). Całkiem nieźle wypada również bass, chociaż jego czasem troszkę brakuje (jest to jednak bardzo subiektywne odczucie).

Słuchawki sprawdzają się również w grach czy filmach. Przy produkcjach nastawionych na akcję i przy zastosowaniu funkcji przestrzenności dźwięku, naprawdę można zanurzyć się w obserwowanym obrazie (jednocześnie dialogi cały czas pozostają wyraźne).

Zaimplementowane w słuchawkach sześć mikrofonów zdecydowanie nie jest tylko marketingowym sloganem mającym przykuć uwagę potencjalnego klienta. Rewelacyjnie wyłapują one nasz głos, jednocześnie filtrując otoczenie. Zaskakujące jest to, że w miejscach o naprawdę dużym natężeniu tła, rozmowa przez słuchawki jest porównywalnej jakości, jakbyśmy trzymali telefon przy twarzy. 

Bateria.

W kwestii żywotności baterii Creative Outlier Pro nie tylko znacząco wyróżnia się na tle konkurencji, co w niektórych przypadkach wręcz ją deklasuje (nawet znacznie droższy sprzęt).

Producent deklaruje do 15 godzin odtwarzania muzyki na jednym naładowaniu. W rzeczywistości przy włączonym ANC bateria pada po około 12 godzinach, jeśli zaś wyłączymy tę funkcję to maksymalny czas działania, jaki udało mi się uzyskać, wyniósł trochę ponad 16 godzin. Przy wykorzystaniu bezprzewodowego ładowania i baterii w etui całkowity czas działania można wydłużyć do ponad 60 godzin (jeden z lepszych wyników pośród słuchawek TWS).

Podsumowanie.

Certyfikat IPX5, ciekawy wygląd, solidne wykonanie, bardzo dobra jakość dźwięku, świetny czas pracy na baterii, a wszystko to w cenie około 250 zł. Creative Outlier Pro jest więc sprzętem, którym naprawdę warto się zainteresować, jeśli liczymy na dobrą jakość bez konieczności nadmiernego uszczuplenia stanu konta.


  • Producent: Creative
  • Kontrola Szumów: Active Noise Cancellation, Tryb Ambient
  • Całkowita czas pracy baterii: Do 60 godzin
  • Czas odtwarzania na jednym ładowaniu: Do 15 godzin
  • Konfiguracja mikrofonu (dla słuchawki): Potrójne
  • Sterowanie: Konfigurowalne sterowanie dotykowe za pomocą aplikacji Creative
  • Software Super X-Fi® / Super X-FI READY: Tak
  • Siri / Google Assistant: Tak
  • Wodoodporność: IPX5
  • Łączność: Bluetooth 5.2
  • Kodeki audio: AAC, SBC
  • Interfejs: Bezprzewodowe ładowanie włączone i zgodne z Qi, USB-C (ładowanie)
  • Przetworniki: 10 mm sterownik pokryty grafenem
  • Kolor: Metaliczny Umber

Sprzęt do znalezienia na Ceneo.pl


Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x