Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej – recenzja książki.

Zabić Pattona recenzja książki

Literatura historyczna to nie tylko pozycje oparte na twardych dowodach. Często autorzy pochylają się również nad wydarzeniami, o których niewiele wiemy, które balansują na pograniczu prawdy i snucia najróżniejszych historycznych spekulacji. Tak właśnie jest w przypadku książki Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej.

Martin Dugard i Bill O’Reilly jak sam tytuł książki wskazuje, przedstawiają czytelnikowi pewne fakty dotyczące mocno tajemniczej śmierci generała. Autorzy pokusili się tu również o pewną analizę tych wydarzeń, wysnuwając z nich własne wnioski.

Najważniejszym aspektem każdego dzieła historycznego (nawet jeśli łączy fakty i pewne spekulacje), jest należyte przedstawienie danego zagadnienia. W przypadku książki Zabić Pattona nie jest to niestety wykonane tak, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Zanim jednak przejdziemy do negatywnych stron dzieła, warto skupić się na jego pozytywach. Autorzy w ciekawej i momentami dość rozbudowanej formie prezentują odbiorcy sylwetki osób mających ogromny wpływ nie tylko na przebieg II Wojny Światowej, ale również dalszej historii. W kolejnych rozdziałach skupiają się oni tutaj zarówno na Aliantach, jak i Niemcach, serwując wiele wartych uwagi ciekawostek. Nie są to może fakty, o których nikt wcześniej nie słyszał, ale wiele z nich nie jest zbytnio nagłośniona. Ważną pozytywną stroną publikacji jest również styl twórców. Zdecydowali się oni na bardzo łatwo przyswajalną formę książki, dzięki czemu całość pochłania się błyskawicznie.

Wspomniane „rozbudowane” skupianie się na wielu znanych historycznych postaciach, niestety również mocno wpływa na jakość tytułu. Tak naprawdę generałowi Pattonowi autorzy poświęcają uwagę na samym początku i końcu książki. Z kolei temat jego tajemniczej śmierci wraz z pewnymi „teoriami” zajmuje tu zaledwie kilkanaście stron. Jaki więc był sens nadawania publikacji właśnie takiego tytułu? Szczerze, nie wiem. Tak samo, jak wielką tajemnicą pozostaje dla mnie jakim sposobem owo dzieło dorobiło się statusu bestselera?

Nie mogę jednak jednoznacznie stwierdzić, że Zabić Pattona jest pozycją, po którą zdecydowanie nie warto sięgać. Wszystko bowiem mocno uzależnione jest od tego, czego oczekujemy od publikacji. Jeśli pasjonuje nas okres II Wojny Światowej, to książka potrafi nas zaciekawić i dostarczyć kilku interesujących faktów. Jeżeli jednak sięgamy po nią kierowani samym tytułem, to poczujemy się mocno rozczarowani.


  • Autor: Bill O’Reilly, Martin Dugard
  • Tłumacz: Adam Bukowski, Jacek Środa
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Format: 150×225 mm
  • Liczba stron: 392
  • Oprawa: twarda

Więcej historycznych książek znajdziesz na Ceneo.pl.


Komiksiarnia Dobra popkultura

Zabić Pattona.
5.5/10

Ocena:

Garść ciekawych historycznych faktów, które mogą zainteresować pasjonatów okresu II Wojny Światowej, mające jednak mało wspólnego z tytułową tematyką.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x