SAVIO BA-06 Power bank – test.

SAVIO BA-06 Power bank test

W dobie coraz bardziej prądożernych urządzeń mobilnych i potrzeby zabezpieczenia się przed ewentualnym brakiem dostępności energii elektrycznej, power banki nabierają zupełnie nowego znaczenia. Zdecydowanie warto w domu posiadać taki sprzęt. Rynek jest naprawdę bogaty w tego typu urządzenia. Jednym z nich jest SAVIO BA-06 Power bank 10000 mAh.

W kartonowym biało-niebieskim opakowaniu obok samego SAVIO BA-06 Power bank 10000 mAh, znajdziemy również krótką instrukcję obsługi oraz kabel USB Typ A – USB-C (30 cm). Co do jakości wykonania sprzętu, nie można mieć tutaj żadnych zastrzeżeń. Wykorzystany materiał jest solidny tak samo, jak jego spasowanie. Producent postawił tu na dominujący biały kolor. Na pewno zwraca to uwagę na urządzenie, ale niekoniecznie każdemu będzie musiało się podobać (jest to jednak sprawa naprawdę drugorzędna). Górna powierzchnia to śliski (łapiący mocno odciski palców) plastik, zastosowany głównie z myślą o ładowaniu bezprzewodowym. Na pleckach powerbanku zastosowano bardziej chropowaty materiał, dzięki czemu urządzenie niekontrolowanie nie przesuwa się. Przednia część to przycisk włączający/wyłączający sprzęt, dwa złącza USB-A, jedno USB-C i micro USB oraz mały, ale czytelny wyświetlacz. Co do zastosowanego tutaj przycisku do uruchomienia urządzenia wystarczy go wcisnąć. W przypadku wyłączenia trzeba klawisz przytrzymać przez dłuższy czas (pisząc “dłuższy” mam na myśli naprawdę co najmniej kilkanaście sekund – co może być troszkę irytujące).

SAVIO BA-06 Power bank grafika 1

Osobny i najważniejszy akapit należy poświęcić parametrom testowanego sprzętu. Opierając się tylko na czystej specyfikacji, możliwości powerbanku prezentują się następująco:

Wejścia: USB Micro (5V⎓2A, 9V⎓2A), USB-C (12V⎓5A, 9V⎓2A, 5V⎓3A); Wyjścia: USB-C (12V⎓5A, 9V⎓2.3A, 5V⎓3A), 2x USB-A: (12V⎓1.5A, 9V⎓2A, 5V⎓3,5A); Moc ładowania indukcyjnego: 5W, 7.5W, 10W, 15W; Całkowita wydajność dla portów 2x USB-A + USB-C: maks. 20W (5V⎓4A). Ponadto producent zastosował tutaj zabezpieczenia zapobiegające przeładowaniu, nadmiernemu rozładowaniu, przegrzaniu, przeciążeniu i zwarciu.

Powerbank testowany był z telefonem Redmi 6A. Teoretycznie zastosowana w urządzeniu bateria litowo-polimerowa o pojemności 10000 mAh, powinna więc zapewnić pełne trzy naładowania. Teoria i praktyka dosyć często nie idą jednak w parze. W przypadku tego sprzętu jest jednak lepiej niż można byłoby się spodziewać. Telefon (pełne naładowanie od zera) można nie tylko naładować trzykrotnie, ale również pozostaje jeszcze trochę energii (w granicach 10%).

Dodatkowo w ekstremalnych sytuacjach powerbank może również posłużyć jako źródło podtrzymania energii w przenośnym komputerze (testowane na chromebooku HP x360). Rozładowanie zmagazynowanej energii zajmuje w okolicach 1.5 h.

Ładowanie powerbanku przez złącze USB-C (ze standardem Power Delivery) to 18 V (1.5 ampera). Micro USB/wolniejsze ładowanie to około 10 V (2 ampery). Przy zastosowaniu standardowej najzwyklejszej ładowarki (stosowanej np. przy starszych modelach telefonu – 5V) do pełnego naładowania powerbanku (od zera) potrzeba 7-7.5 godziny.

SAVIO BA-06 Power bank grafika 2

Nie ma również przekłamań w specyfikacji, jeśli chodzi o ładowanie urządzeń przy wykorzystaniu poszczególnych portów. Przykładowo wykorzystanie jednego złącza USB-A to około 9 V (1.5 ampera), oba to 4-5 V (3.8 A), USB-C 9 V (2.1 A). Wskazane parametry mogą się jednak u innych różnić (do pomiarów zastosowano bowiem jeden z tańszych mierników, jakie można zdobyć na popularnej platformie aukcyjnej). Nie jestem wstanie stwierdzić, jak duże odchylenia może mieć ten tester. Nic nie mogę napisać na temat ładowania bezprzewodowego, ze względu na brak urządzeń do przetestowania tej funkcji.

Rynek powerbanków jest dosyć bogaty, bez większych przeszkód znaleźć można więc urządzenia o podobnych lub nawet lepszych parametrach. Nie zawsze jednak określane przez producenta parametry na opakowaniu, mają swoje przełożenie na stan faktyczny. W przypadku SAVIO BA-06 Power bank można jednak być pewnym tego, że otrzymamy dokładnie to, co obiecuje producent. Dlatego produkt moim zdaniem zdecydowanie wart jest swojej ceny. 


  • Producent: Savio
  • Typ baterii: litowo-polimerowa
  • Pojemność: 10000 mAh (37 Wh)
  • Wymiary: 145x67x16 mm
  • Masa [g]: 252
  • Funkcje: Quick Charge, Power Delivery, LED Display, Wireless Charging

Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x