Analiza popkultury – recenzja Zrozumieć komiks

Zrozumieć komiks - recenzja komiksu

Zrozumieć komiks to ciekawa pozycja o sztuce tworzenia powieści graficznych. Tytuł godny polecenia szczególnie tym miłośnikom popkultury, którzy do tej pory unikali tego medium, nie dostrzegając jego piękna i złożoności.

Nietuzinkowy komiks pozwalający zrozumieć „komiks”.

W bardzo dużym uproszczeniu, mamy tutaj do czynienia z rozbudowaną i na swój sposób złożoną analizą medium popkulturowego, jakim jest komiks. Dla nieobeznanych w tematyce jest to swoistego rodzaju przewodnik po tym, jak czytać i zrozumieć komiks. Z kolei dla początkujących twórców album może stanowić podstawowy podręcznik tego, jak projektować swoje dzieło, aby zaciekawiło ono odbiorcę. Pozornie trudna treść, podana jest tutaj jednak w naprawdę ciekawej i przystępnej formie, która bawi i uczy jednocześnie. Autor pomimo tego, że jest uznawany za wybitnego teoretyka komiksu, nigdy nie aspirował do tego, aby jego dzieło zostało uznane za pozycję „naukową”. Dzięki temu tytuł na przestrzeni lat zyskał gigantyczne grono fanów i nawet teraz stanowi łakomy kąsek, po który warto sięgnąć.

Zrozumieć komiks - rysunek 1

Bogata treść.

McCloud swój komiksowy wykład rozpoczyna od dość oczywistego przedstawienia odbiorcy, czym tak naprawdę jest komiks (co dla wielu zjadaczy popkultury nie jest takie oczywiste). Później bardzo płynnie przechodzi on do „języka komiksu”, który potrafi obrazami przekazać więcej treści niż tysiąc słów. Poddaje on ciekawej analizie wizualne i tekstowe aspekty powieści graficznej oraz pokazuje jak różni artyści wykorzystują to medium do przekazywania zarówno abstrakcyjnej, jak i mocno realistycznej formy wymyślonego świata. Kolejne rozdziały to skupienie się na tym, jak komiks może przedstawiać czas, akcję i ruch. Wpływie mijającego czasu na samo dzieło. Sposobie pokazywania emocji i ich oddziaływaniu na samego człowieka, czy pokazaniu korelacji zachodzących pomiędzy słowem i obrazem.

Druga część Zrozumieć komiks to mieszanka historii i pedagogicznych treści. Autor pokazuje znaczenie sztuki dla człowieka od najdawniejszych lat, omawia pokrótce historię komiksów kolorowych, na sam koniec zaś prezentuje swoje osobiste poglądy na temat komiksu i przedstawia, dlaczego uważa komiks za wybitne medium potrafiące przekazać odbiorcy o wiele więcej „treści” niż inne kulturowe twory.

Zrozumieć komiks - rysunek 2

Małe problemy.

Nie umniejszając geniuszowi Zrozumieć komiks, trudno nie zwrócić jednak uwagi na jego pewne naprawdę malutkie wady. Komiksowy wykład McClouda w kilku miejscach przybiera moim zdaniem niepotrzebnego zbyt mocno filozoficznego wydźwięku lub wykorzystuje zbyt techniczne określenia. Jedni co prawda to docenią, jeśli jednak ktoś nie jest obeznanym miłośnikiem, to może się tutaj momentami poczuć trochę zagubiony.

Zrozumieć komiks - rysunek 3
Przykładowe plansze: www.kultura.com.pl

Warto przeczytać?

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o historii komiksu lub pragnie rozumieć złożoności tego medium, to odpowiedź na powyższy pytanie musi być twierdząca. Na pewno niczego ciekawszego i bardziej kompleksowego nie znajdzie on na rynku.

OCENA:
9/10

Zrozumieć komiks.

Bogaty zbiór informacji o komiksie, który zarówno przybliży to medium początkującym odbiorcom, jak i zachwyci swoją złożonością bardziej doświadczonych fanów. Co prawda w wielu aspektach dzieła można się z autorem nie zgadzać albo niektóre treści nie są już tak „świeże”, jak w momencie ich tworzenia. Nadal jednak jest to wyśmienite dzieło, które będzie zachwycać kolejne pokolenia.


Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] powieści graficznej. Takie zbyt płytkie ocenianie dzieła, jest jednak dla niego krzywdzące. Scott McCloud porusza bowiem tutaj również między innymi tematy związane z historią czy przedstawia […]

0
Would love your thoughts, please comment.x