Słowiańskie legendy i rodzinne problemy – recenzja książki Tajemnica domu w Bielinach

Tajemnica domu w Bielinach - recenzja książki

Tajemnica domu w Bielinach to pierwszy tom serii Klub Kwiatu Paproci, kierowanej głównie do młodszego czytelnika. Autorką książki jest Katarzyna Berenika Miszczuk, która ma już pewne doświadczenie w dostarczaniu odbiorcy przyjemnej dawki fantazyjnej treści. Jeśli ktoś pragnie właśnie takiej rozrywki, to zdecydowanie warto zainteresować się tym tytułem.

Głównymi bohaterami powieści jest trójka rodzeństwa Bogusia, Leszek, Tosia, których beztroskie dzieciństwo zostało zaburzone przez rodzinne problemy. Dzieci zostały zmuszone do zaakceptowania wielkich zmian w swoim życiu. Począwszy od rozwodu rodziców, kończąc na niechcianej przeprowadzce z wielkiej Warszawy do malutkich Bielin. Ich nowym miejscem do życia staje się wielki dom ciotki Mirki. Kiedyś poważanej lokalnej uzdrowicielki, teraz schorowanej staruszki potrzebującej opieki. Nowe warunki niezbyt odpowiadają dzieciom przywykłym do życia w mieście. Każdy kolejny dzień spędzony na wsi, mocno jednak zmienia ich nastawienie. Stary dom i okolica skrywają bowiem swoje ekscytujące tajemnice. Miejsce to łączy świat współczesny ze starymi wierzeniami, magią, słowiańskimi legendami i przerażającymi demonami.

Autorka zabiera tutaj czytelnika w świat pełen emocji, dramatów i tajemnic. W naprawdę niezły sposób łączy ona fantazyjną stronę swojej książki z ukazaniem problemów młodych bohaterów, którzy muszą sobie jakoś radzić z rozstaniem rodziców. Fantazyjna przygoda, której będą uczestnikami, staje się dla nich doskonałą odskocznią od codzienności. Fabuła książki zarówno mocno fascynuje, jak i momentami potrafi przerazić. Nie jest to jednak element nadmiernie przesadzony, a odrobina „strachu” ma nadać scenariuszowi jeszcze większej klimatyczności. Całość została skrojona w taki sposób, aby była przyjemna i przystępna w odbiorze zarówno dla młodego czytelnika, jak i kogoś starszego.

Bardzo ważnym elementem dzieła są również dobrze wykreowane przez autorkę postacie. Na pierwszy plan najmocniej oczywiście wysuwa się trójka rodzeństwa. Dzieci epatują typową ciekawością, często się kłócą lub wzajemnie sobie dokuczają, kiedy jednak sytuacja tego wymaga, potrafią się mocno wspierać. Swoje pięć minut ma tutaj również ciotka Mirka, która okazuje się być przemiłą osobą, która nie tylko potrafi słuchać, ale również gotowa jest podzielić się dobrymi radami z innymi.

Książkę Tajemnica domu w Bielinach można więc śmiało określić mianem dobrego początku pięknej fantazyjnej historii, która zauroczy czytelnika i zapewni mu sporą dawkę rozrywki.


Dziękujemy wydawnictwu Wilga za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Emocje, tajemnice, słowiańskie podania i wielka przygoda.
7/10

Ocena:

Przyjemna w odbiorze dawka literatury dziecięcej, która łączy fantazyjność z wątkami obyczajowymi i zapewnia czytelnikowi odpowiednią porcję rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x