Dawka wiedzy o wielkim bohaterze – recenzja książki Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego

Rotmistrz Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego - recenzja książki

W ostatnich latach na naszym rynku pojawiło się kilka interesujących książek dotyczących postaci Witolda Pileckiego. Ciągle jednak jest tego stanowczo za mało, aby jego wielkie bohaterstwo i poświęcenie dla kraju przebiło się do świadomości większości ludzi (szczególnie tych młodszych). Tym bardziej trzeba doceniać każdą nową publikację. Taką pozycją jest książka autorstwa Jarosława Wróblewskiego pt. Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego.

Bogata biografia bohatera.

Ten, kto interesuje się historią na temat Witolda Pileckiego i jego działalności wojskowej powinien wiedzieć już sporo. Jak na dobrą biografię jednak przystało, autor stara się tutaj przedstawić o wiele szerszy obraz Rotmistrza. Początek książki to kilkadziesiąt stron poświęconych jego przodkom. Twórca mocno wgryza się w drzewo genealogiczne rodu Pileckich, cofając się nawet o pięć wieków. Tak rozbudowany wstęp pozwala na lepsze zobrazowanie jego dzieciństwa, w którym wpajane mu były pewne zasady, przekonania i patriotyzm. Poruszony zostaje tutaj również temat wojny z bolszewikami czy jego działalności w harcerstwie, co miało ogromny wpływ na jego przyszłość. W późniejszych rozdziałach twórca poświęca również sporo miejsca na opis pierwszego poważniejszego i niestety nieudanego związku Pileckiego z Kazimierą Daczówną. Dla Witolda na pewno był to ważny epizod życia, który musiał mieć na niego jakiś wpływ. Niestety dla niektórych czytelników będzie to mniej interesujący fragment biografii, przez który po prostu trzeba przebrnąć. W dalszej części książki opisane zostają losy Rotmistrza podczas wojny, jego pobyt w obozie KL Auschwitz czy powojenna działalność konspiracyjna. Tego typu treści wypełniają mniej więcej połowę publikacji. Sporo przedstawionych tutaj faktów powinna być dobrze znana miłośnikom historii, jednak pojawi się tutaj również kilka ciekawych fragmentów, które będą potrafiły odkryć coś nowego.

Nietuzinkowa biografia.

Tysiące książkowych biografii znanych ludzi w głównej mierze opiera się na suchych faktach przedstawianych przez autora. W przypadku tego dzieła twórca postanowił urozmaicić sam tekst dziesiątkami różnych fotografii, publikacją prywatnych listów, notatek, cytatów, dokumentów, wspomnień czy wywiadami ze świadkami pewnych wydarzeń. W niektórych miejscach publikacji taka forma sprawdza się znakomicie w innych zaś odrobinę psuje ogólny odbiór treści. Na pewno jednak tak duże urozmaicenie źródeł sprawia, że publikacja staje się łatwo przyswajalna dla szerokiego grona odbiorców, nawet jeśli nie interesują się oni na co dzień historią. Dzięki tego typu elementom mamy również okazję w niektórych rozdziałach zobaczyć inne oblicze Pileckiego. Poznać na przykład jego artystyczną duszę, skonfrontować się z pisanymi przez niego wierszami czy tworzonymi obrazami.

Pewne wady.

Nie obeszło się tutaj jednak bez pewnych niedociągnięć, o których należy wspomnieć. Zabranie się za naprawdę szeroki aspekt życia Witolda Pileckiego, włącznie ze skupieniem się na jego przodkach i próba umieszczenia takiej wiedzy na ograniczonej ilości stron, musiała mieć wpływ na pewne aspekty książki. Niektóre istotne elementy historii Pileckiego zostają tu przedstawiona trochę zbyt skrótowo. Dodatkowo moim zdaniem niepotrzebnie (ocena subiektywna) w niektórych fragmentach książki autor zbyt mocno skupia się na mniej znaczących wątkach. Dużo lepiej sprawdziłoby się to gdyby publikacja została podzielona na dwa tomy. Pierwszy opisujący przodków, młodość i mniej istotne elementy życia. Drugi zaś w całości poświęcony wojskowej działalności Rotmistrza.

Podsumowanie.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane powyżej niedociągnięcia książki, to i tak publikacja Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego jest wyśmienitym dziełem, które powinno być przeczytane dosłownie przez każdego. Tego typu książki powinny być lekturą obowiązkową, aby uświadamiać społeczeństwu jak wiele były gotowe poświęcić bohaterskie jednostki, aby walczyć o lepszą przyszłość.

OCENA:
9/10

Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego.

Obszerna i wciągająca porcja wiedzy na temat Witolda Pileckiego, pokazująca różne okresy jego życia. Warty uwagi książkowy obraz bohatera i wielkiego patrioty, o którym powinni wiedzieć wszyscy, a pamięć o nim nigdy nie powinna zaginąć.


Dziękujemy wydawnictwu ZonaZero za udostępnienie książki do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x