Prądy przestrzeni to druga część serii Imperium Galaktyczne, którego odświeżona wersja ukazuje się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Rebis. Isaac Asimov w swoim dziele zabiera czytelnika w odległą część kosmosu, gdzie znajduje się planeta, na której powierzchni wytwarza się niezwykle cenny surowiec. To właśnie on jest podstawą bogactwa niektórych „wybrańców” i ogromnych nierówności społecznych, których świadkiem będzie czytelnik sięgający po ten tytuł.
Tak jak zostało wspomniane, mamy tutaj do czynienia z drugą częścią cyklu. Nie trzeba jednak znać fabuły Gwiazdy jak pył (chociaż zachęcam do przeczytania), aby móc zasiąść do lektury tego dzieła. Książki fabularnie nie są ze sobą mocniej powiązane i każdą z nich można traktować jako osobny literacki byt.
Lwia część fabuły zostaje osadzona na planecie Florinia. Miejscu, którego mieszkańcy żyją w dość podstawowych warunkach i całe dnie ciężko harują wytwarzając cenny kryt. Materiał, dzięki któremu ich „panowie” Sarkańscy posiadacze mogą powiększać swoje gigantyczne majątki i żyć w niewyobrażalnym luksusie. To właśnie w takich realiach poznajemy głównego bohatera powieści Rika. Człowieka, który pewnego dnia zostaje odnaleziony na planecie całkowicie nago. Cierpi on na amnezję, a przez większość autochtonów uznawany jest za ograniczonego umysłowo. Z czasem jednak niektóre wspomnienia wracają. Jednym z pierwszych jest świadomość, że planecie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Nie wie on co to będzie i kiedy nastąpi, ale jest pewien, że mieszkańcy stoją na progu gigantycznej tragedii. Pragnie on za wszelką cenę odzyskać dawne życie, a tym samym spróbować zapobiec przewidzianej katastrofie. Nie jest to jednak na rękę pewnym osobą będącym u władzy. Rik i bliskie mu osoby wplątują się więc w wielką polityczną intrygę, w której stawką będzie ich życie.
Asimov to twórca, który uwielbiał łączyć klimaty science-fiction z innymi gatunkami. Był on prekursorem wielu takich mixów, które na przestrzeni kolejnych lat zyskały ogromną aprobatę czytelników i teraz są czymś zupełnie naturalnym. W przypadku książki Prądy przestrzeni, jak sam opis fabuły wskazuje, łączy on elementy sci-fi i politycznego thrillera. Powstaje z tego zalążek ciekawej, wielowarstwowej i mocno angażującej space opery, która pomimo wielu lat na karku nadal potrafi mocno zachwycić.
Jądrem opowieści jest tu dość oczywiste nawiązanie do historii ludzkości, dokładniej rzecz ujmując czasów kolonialnych. Okresu historycznego, w którym część ludzi/państw celowo i bez żadnych skrupułów wykorzystywała inne ludy/narody do budowania swojej potęgi. Asimov ukazując tutaj podział społeczny (na robotników, nadzorców i panów – „posiadaczy”) nie tylko mocno krytycznie odnosi się do wszelkich nierówności społecznych, ale również słusznie zauważa, że taka struktura jest mocno nietrwała i prędzej czy później prowadzi do upadku.
Polityczno-społeczna otoczka historii jest dodatkowo doprawiona sporą dawką naukowej treści (mocno charakterystycznej dla Asimova). Porusza on tutaj wiele trudnych kwestii, starając się jednak odpowiednio je „uprościć” tak, aby były one przystępne dla każdego. Obok tego wszystkiego urozmaica on również fabułę lekką nutką romansu, który co prawda rozgrywa się gdzieś na dalszym planie, ale potrafi być nawet ciekawy.
Nie wszystko jest jednak tutaj idealne. Na kolejnych stronach dzieła przewija się naprawdę spora liczba postaci. Niestety większość z nich jest dosyć dwuwymiarowa. Są one albo niezbyt dobrze wyeksponowane, albo pełnią rolę epizodyczną. Na całe szczęście problem ten nie dotyka Rika, nawet jeśli prawie do samego końca powieści jego postać okryta jest sporą mgiełką tajemniczości.
Prądy przestrzeni są więc naprawdę solidnym kawałkiem literatury sci-fi, która oferuje czytelnikowi przemyślaną, intrygującą i wciągającą treść utrzymującą równowagę pomiędzy akcją, głębią i refleksją, której oddaje się odbiorca.
- Autor: Isaac Asimov
- Tłumacz: Zbigniew A. Królicki
- Wydawnictwo: Rebis
- Format: 150×225 mm
- Liczba stron :240
- Oprawa: twarda z obwolutą
Prądy przestrzeni.
Ocena:
Wciągająca dawka sci-fi, która utrzymuje równowagę pomiędzy akcją, intrygą i głębią, która skłania czytelnika do chwili większej fabularnej refleksji.