Star Wars: The Mandalorian – recenzja komiksu.

Star Wars: The Mandalorian recenzja

Od momentu przejęcia przez Disney praw do popularnej marki, trwa wielka komiksowa Gwiezdno Wojenna ofensywa. Jej efektem jest regularne pojawianie się nowych tytułów. Jednym z nich jest album Star Wars: The Mandalorianin Sezon pierwszy część pierwsza, który zadebiutował na naszym rynku nakładem wydawnictwa Egmont.

Tytuł Star Wars: The Mandalorian Sezon pierwszy część pierwsza jest na tyle sugestywny, że każdy wielki fan marki doskonale wie, czego może się spodziewać po tej pozycji. Jest to bowiem nic innego jak graficzna adaptacja znanego i lubianego serialu, który zyskał uznanie widzów.

Fabuła skupia się więc na postaci łowcy nagród (Din Djarin’a), któremu tajemniczy klient zlecił wytropienie pewnego ważnego dla niego celu. Zapłatą za to zadanie ma być niezwykle cenny dla Mandalorian metal. Misja wydaje się prosta, przynajmniej do momentu, kiedy łowca odnajduje swój cel i okazuje się nim pozornie niewinny bobas (baby Yoda).

Całą recenzję tego albumu zasadniczo można byłoby zamknąć w jednym tylko zdaniu – poprawna adaptacja znanego dzieła. Scenarzysta Rodney Barnes otrzymał zadanie wiernego przeniesienia serialu na karty komiksu i należycie tę pracę wykonał. Mamy więc tu do czynienia z tą samą historią, którą fani SW z pewnością już widzieli. W scenariuszu pojawiają się oczywiście pewne uproszczenia i uogólnienia, ale całość dość wiernie trzyma się materiału źródłowego.

Jest to z jednej strony zaleta tytułu, z drugiej zaś jego poważna wada. Nie ma tu bowiem nawet grama scenariuszowej kreatywności. Autor (pewnie pod naciskiem wydawcy) nie zdecydował się pokazać wydarzeń z troszkę innej perspektywy, rozwinąć innych wątków czy wprowadzić do opowieści na przykład nowych bohaterów. Sprawia to, że komiks jest niestety bardzo mdły i tak naprawdę nie bardzo wiem do kogo kierowany. Widzowie, którzy widzieli serial, nie mają bowiem potrzeby po niego sięgnąć. Jeśli zaś ktoś nie miał jeszcze okazji go oglądać, to lepiej jest zasiąść do seansu trzech sezonów niż poświęcać czas na lekturę.

Jedyne co mocniej przykuwa tu uwagę potencjalnego odbiorcy, jest przyjemna dla oka kolorowa oprawa graficzna. Rysunki są ładne i dość wyraziste. Nieźle oddają one dynamikę scen akcji oraz prezentują bohaterów.

Star Wars: The Mandalorian recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Niezłe rysunki to jednak zdecydowanie za mało, aby polecać album Star Wars: The Mandalorian Sezon pierwszy część pierwsza. W takiej formie jest to dzieło skierowane jedynie do młodszego/nastoletniego czytelnika pragnącego trochę kosmicznej akcji i to pod warunkiem, że nie jest on nazbyt wybredny i stawia on dopiero pierwsze kroki w uniwersum SW.


  • Scenarzysta: Rodney Barnes
  • Ilustrator: Georges Jeanty
  • Tłumacz: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 136
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 23 sierpień 2023

Dobre komiksy znajdziesz na Komiksiarnia Katowice.


Star Wars: The Mandalorian Sezon pierwszy część pierwsza.
5/10

Ocena:

Ocena Star Wars: The Mandalorian.Wierna adaptacja znanego serialu, nie wiadomo jednak do kogo kierowana i będąca moim zdaniem niczym więcej jak skokiem na kasę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x