Kosmiczna intryga – recenzja książki Gwiazdy jak pył

Gwiazdy jak pył recenzja

Zamach, morderstwo, akcja, miłość, wielka kosmiczna intryga, walka o wolność. Jeśli ktoś poszukuje książki zawierającej właśnie takie elementy, to pozycja Gwiazdy jak pył, zdecydowanie jest dla niego. Jest to również część klasyki gatunku science fiction, która powinna wzbogacić biblioteczkę każdego fana tego segmentu literatury.

Głównym bohaterem dzieła jest Biron Farrill, niewinny student Uniwersytetu Ziemi, który nagle pewnej nocy zostaje wplątany w wielką kosmiczną intrygę. Jego spokojne i poukładane życie, nagle zostaje wywrócone do góry nogami. On sam staje się marionetką w grze dwóch różnych stron. Zarówno despotyczni Tyrani, jak i próbujący ich obalić buntownicy, chcąc go jakoś wykorzystać. Kiedy zdaje on sobie sprawę z tego, że jest tylko pionkiem w wielki grze, próbuje działać na własną rękę. Walka o władze jest jednak o tyle niebezpieczna, że każdy najmniejszy błąd z jego strony może zakończyć się tragicznie. Dotyczy to nie tylko jego samego, ale również innych osób, z którymi nawiąże on bliższe relacje.

Fabuła książki Gwiazdy jak pył (pierwsza część trylogii Imperium Galaktyczne), dla wielu czytelników może wydawać się dosyć prosta. Miłośnicy gatunku dostrzegą tutaj wiele klasycznych schematów space opery, które na przestrzeni lat zostały wykorzystane na wszystkie możliwe sposoby. Decydując się sięgnąć po ten tytuł, należy jednak pamiętać, że jest to novelka, która pierwotnie pojawiła się początkiem lat 50. (kiedy to space opery ledwie co raczkowały).

Asimov jest jednak jednym z niewielu twórców, którzy uwielbiali wydobywać z „prostoty” nieprzebraną głębię. Jeśli więc da się tytułowi szanse i mocniej wgryzie w ten kawałek kosmicznego tortu, to otrzyma się należytą porcję galaktycznej słodyczy. Kilka sztampowych i przewidywalnych wątków oraz niekoniecznie potrzebne nader melodramatyczne dialogi są kontrowane przez doskonale dawkowane napięcie fabularne, dobrze rozwijającą się międzygwiezdną przygodę i umiejętną próbę pokazania politycznego bagna, gdzie tak naprawdę nie ma dobrej i złej strony.

Gwiazdy jak pył nie jest więc może wybitnym dziełem Asimova, na pewno jest to jednak pozycja warta uwagi przez fanów sci-fi, która powinna im zapewnić sporą dawkę dobrej rozrywki.


  • Autor: Isaac Asimov
  • Tłumacz: Paulina Braiter
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Format: 150×225 mm
  • Liczba stron: 220
  • Oprawa: twarda z obwolutą

Komiksiarnia Dobra popkultura

Gwiazdy jak pył.
8/10

Ocena:

Świetna międzygwiezdna przygoda, która co prawda ma swoje wady i niedociągnięcia, ale fanowi gatunku nadal sprawia masę frajdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] wspomniane, mamy tutaj do czynienia z drugą częścią cyklu. Nie trzeba jednak znać fabuły Gwiazdy jak pył (chociaż zachęcam do przeczytania), aby móc zasiąść do lektury tego dzieła. Książki […]

0
Would love your thoughts, please comment.x