Recenzja książki – Mam przeczucie.

Mam przeczucie recenzja książki

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zbliża się coś wielkiego. Coś, co nie tylko odmieni naszą planetę, ale przede wszystkim nasze życie. Czy jesteście na to gotowi tak jak bohater książki Mam przeczucie autorstwa Łukasza Krukowskiego?

Bohaterem wspomnianego dzieła jest Artur – hazardzista, „inwestor” kryptowalut, domorosły filozof, paranoik cierpiący na powracające ataki lękowe i człowiek, który trochę cierpienia w swoim młodym życiu już doświadczył. Należy również nadmienić, że jest on studentem. Studia traktuje on jednak dość wybiórczo i tak naprawdę chodzi jedynie na zajęcia prowadzone przez Stanisława Trowskiego (wykładowcę filozofii techniki). Pewnego dnia jego ulubiony nauczyciel oświadcza jednak, że porzuca karierę uniwersytecką i wyjeżdża w przysłowiowe Bieszczady, aby tam w przygotować się na zbliżający się koniec świata. Wizja upadku ludzkości, którą roztacza Trowski, szybko znajduje podatny grunt i mocno udziela się bohaterowi. On również niewiele się zastanawiając, postanawia zostać preppersem (nie mając o tym kompletnie pojęcia i rady czerpiąc z internetu) i przygotować się na nadchodzącą apokalipsę (którą jak twierdzi, sam wyczuwał od bardzo dawna).

Zarys fabuły książki brzmi dość intrygująco i jej początek potrafi mocno zaangażować czytelnika. Wystarczy przeczytać jednak kilkanaście pierwszych stron, aby się przekonać, że nie jest to dawka popkultury dla każdego. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z typowym dziełem z segmentu postapo, dystopii czy dramatu. Autor wykorzystuje niektóre elementy wspomnianych gatunków, lepiąc z nich „nietuzinkowe” weird fiction wyłamujące się z prostego zaszufladkowania gatunkowego.

Przewracając kolejne strony dzieła, towarzyszy nam mocny klimat, pełny niesprecyzowanego napięcia. Z pewnością ma na to bardzo duży wpływ paranoiczne zachowanie głównego bohatera. Całość czyta się dosyć szybko, co nie oznacza jednak, że łatwo. Łukasz Krukowski serwuje tutaj bowiem pozornie proste treści, pod którymi kryje się głębia, którą każdy musi odkryć samemu (na dodatek dowolnie ją interpretując). Niektórych czytelników taki pomysł zachwyci (szczególnie jeśli lubią rozkładać przeczytane dzieła na czynniki pierwsze i dodatkowo długo się zastanawiać nad ich „głębszym” sensem).

Nie ma jednak co ukrywać, że nie wszystko jest tutaj idealne. W kilku momentach można odnieść wrażenie, jakby autor nie do końca wiedział, w którą stronę popchnąć historię i postanowił ją niepotrzebnie skomplikować (udziwnić). Nie wszystkim będą musiały również spasować toczone tutaj dialogi pełne nowomowy i często pojawiających się przekleństw.

Mam przeczucie, jest tytułem który może się spodobać pewnej grupie odbiorców (szukających nietuzinkowej i dającej do myślenia prozy). Nie będzie to jednak grono nazbyt szerokie. Większość czytelników szybko o tym dziele zapomni, sięgając po kolejną dawkę mniej wymagającej popkultury do pochłonięcia.


  • Autor: Łukasz Krukowski
  • Wydawnictwo: Cyranka
  • Liczba stron: 166
  • Oprawa: miękka

Najlepsze ceny książek znajdziesz na Ceneo.pl


Komiksiarnia Dobra popkultura

Mam przeczucie.
6.5/10

Ocena:

Paranoik i hazardzista przygotowujący się na nadchodzący koniec świata. Obserwowanie losów tego bohatera potrafi być ciekawe, ale niekoniecznie zachwycające każdego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x