Recenzja komiksu – Jedzenie / Picie.

Jedzenie / Picie recenzja komiksu

Filipe Melo to komiksowy twórca, który niekoniecznie musi być dobrze znany rodzimemu czytelnikowi. Jeśli jednak ktoś jest fanem komiksu niezależnego, szuka czegoś nietuzinkowego i chce poszerzać swoje komiksowe horyzonty, to powinien on zwrócić uwagę na album Jedzenie / Picie dostępny w ofercie wydawnictwa Mucha Comics (tym samym poznając wspomnianego scenarzystę).

Jak zostało wspomniane Jedzenie / Picie to dzieło mocno odbiegające od mainstreamu i mocno nietuzinkowe. Mamy tutaj bowiem do czynienia z dwoma krótkimi komiksowymi nowelkami, których motywem przewodnim jest właśnie „jedzenie i picie”.

Jedzenie / Picie recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Pierwsza z historii „Majowski” została oparta na prawdziwych wydarzeniach (pamiętniki głównego bohatera). Opowieść rozpoczyna się w Katowicach roku 1917. Poznajemy tam Franciszka Majowskiego, który w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swojej rodziny wyjeżdża do Berlina. Dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji w połowie lat 30. jest on właścicielem świetnie prosperującej restauracji, często wybieranej przez Niemców. Ma on więc okazję obserwować, jak na jego oczach zmieniają się nastroje, a świat nieuchronnie zbliża się do wybuchu krwawego konfliktu.

Drugi z rozdziałów „Sleepwalk” (w tym przypadku mamy już do czynienia z fikcją literacką) przenosi nas do Arizony 1984 roku. Śledzimy tu losy pewnego strażnika więziennego, który poszukuje pewnej specjalnej tarty jabłkowej. Cel jego podróży jest jednak znacznie głębszy niż chęć zaspokojenia swoich kulinarnych potrzeb.

Obie opisane powyżej historie, są dosyć proste (przynajmniej pozornie) i bardzo krótkie. Przeczytanie całego komiksu zajmie nam 15-20 minut. Przynajmniej dwa, trzy razy tyle czasu należy jednak poświęcić na pełne zrozumienie tego dzieła i należytą absorpcję wszystkich zawartych w albumie „komiksowych wartości odżywczych”. Tylko wtedy będzie można w pełni docenić smak scenariusza Filipe Melo.

Pod banalnością obu historii kryje się piękno i niezwykłość, która naprawdę potrafi oczarować. Autor miesza tu przyziemne „jedzenie i picie” z życzliwością i człowieczeństwem, które podobnie jak konsumpcja powinny towarzyszyć człowiekowi na każdym etapie jego życia. Świetnie kreuje on również bohaterów, których psychologia jest bardzo złożona. Wielokrotnie ich emocje/mimika mówią tu więcej niż wypowiadane słowa. Mocno powiązane jest to z ciekawą szatą graficzną komiksu (Juan Cavia). Jego rysunki mogą wydawać się dość toporne, momentami wręcz karykaturalne. Są one jednak zaskakujące dobrze dopasowane do treści i nadają historii ciekawego klimatu (duża zasługa w tym niektórych teł).

Jedzenie / Picie pomimo swojej krótkiej formy jest więc dziełem, któremu naprawdę warto dać szansę. Jestem pewien, że sporo miłośników nietuzinkowego komiksu nie będzie tym tytułem zawiedzionych.


  • Scenarzysta: Filipe Melo
  • Ilustrator: Juan Cavia
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 72
  • Oprawa: twarda
  • Papier: offset
  • Druk: kolor

Album do znalezienia na Ceneo.pl.


Komiksiarnia Dobra popkultura

Jedzenie/Picie.
7.5/10

Ocena:

Syta dawka komiksowej rozrywki, która powinna zadowolić tych czytelników, którzy szukają czegoś „nietuzinkowego”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x