Recenzja książki – Cena pamięci.

Cena pamięci recenzja książki

Ostatnio miałem okazję bardziej zagłębić się w świat fantasy. Skłoniła mnie do tego premiera serialu Pierścienie Władzy Amazona. Wróciłem pamięcią do trylogii Tolkiena. Przyjrzałem się również naszym rodzimym tytułom z tego gatunku. Co się okazało? Tego rodzaju książek jest zatrzęsienie. Od klasyków pokroju Sapkowskiego, Pilipiuka, czy Ziemiańskiego aż po nowych twórców takich jak Rafał Grzegorz Sawicki, Dawid Dołba, czy Agnieszka Miela. Ilość niestety nie przekłada się na jakość. Czytając najnowszą książkę autorstwa Jakuba Pawełka, pt. Cena pamięci zastanawiałem się, czy to kolejna z wielu pozycji, czy może historia warta zapamiętania. Zobaczmy.

W swojej najnowszej książce autor powraca do świata i bohaterów wykreowanych w Cenie milczenia. Powracamy do Kanionu i poznajemy dalsze losy najemnika Wernara, czy księżniczki Maeidy. Pawełek ponownie tworzy zbiór opowiadań, pisząc m.in. o zderzeniu tradycji z nowoczesnością, czy o przywiązaniu do rodzinnych dóbr i wartości. Są intrygi i walki, jest magia i technologia, a historie są naprawdę zróżnicowane.

Do wyboru macie siedem opowiadań. Osoby, które nie miały do czynienia z poprzednią częścią tej historii, mogą początkowo mieć problem z tą formułą. Najpierw czytamy o losach Wernara, potem przeskakujemy do Maeidy, potem wracamy do najemnika, itd. Momentami taki wybór pana Pawełka irytuje, gdyż chcielibyśmy skupić się na danych postaciach, a tu w najmniej odpowiednim momencie przenosimy się w zupełnie inne miejsce, do zupełnie innych bohaterów.

Cena pamięci została napisana w sposób bardzo zwięzły, atrakcyjny dla czytelnika. Choć jest tu sporo z języka, który ma nam kojarzyć się z czasami królów i rycerzy oraz z opowieściami o magii i potworach, to książkę czyta się naprawdę łatwo. To duży plus, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, jak często tytuły z tego gatunku operują wymyślnymi imionami, nazwami krain i przedmiotów. W tej prostocie jest metoda i to ona powoduje, że nie odkładamy lektury na później.

W książce przeczytacie bardzo ciekawą historię o zderzeniu magii z technologicznym rozwojem oraz wadach i zaletach postępu. Przekonacie się również jak wiele można poświęcić, by zadbać o dobre imię rodziny i swojego ludu. W grę wchodzi politykowanie, manipulacja i przeróżne intrygi. Będzie też co nieco o wychowywaniu dzieci, czy walce o niepodległość. Dla każdego coś dobrego.

Jak zdążyliście zauważyć, napisałem wiele ciepłych słów w kierunku książki. Po jej przeczytaniu dochodzę jednak do wniosku, że za kilka dni, tygodni, czy miesięcy, pomimo naprawdę wciągających, oryginalnych opowiadań, po prostu zapomnę o tym tytule i autorze. Bardzo cenię umieszczenie w świecie fantasy tak istotnych społecznie tematów, jak wyżej opisane, ale lektura pozostawiła we mnie pewną pustkę. Nie byłem w stanie mocno zaangażować się w przeżycia bohaterów, skacząc od jednego do następnego. W odpowiedzi na postawione w tytule pytanie uważam jednak, że Cena pamięci to coś więcej niż tylko kolejna książka na półkę miłośników fantastyki, aczkolwiek nie każdemu przypadnie do gustu jej formuła.


  • Autor: Jakub Pawełek
  • Wydawnictwo:  WarBook
  • Format: 144×207 mm
  • Liczba stron: 528

Komiksiarnia Dobra popkultura

Cena pamięci.
7/10

Ocena:

Oryginalny, niebojący się poruszać istotnych społeczne tematów zbiór opowiadań powinien zaciekawić nie tylko fanów gatunku fantasy, lecz każdego czytelnika szukającego wciągających historii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x