Recenzja książki – Cena odkupienia.

Cena odkupienia recenzja książki

Jednym z największych uroków gatunku fantasy jest możliwość odkrywania nowych, rozbudowanych światów. Tym bardziej że zazwyczaj zdecydowanie różnią się od otaczającej nas rzeczywistości. Niezwykli bohaterowie, magiczne krainy i wielkie królestwa, potwory, demony i mnóstwo przygód. Porządna fantastyka pobudza naszą wyobraźnię i potrafi stanowić świetną rozrywkę dla każdego. Tym razem postanowiłem przekonać się, czy taką oferuje książka Cena odkupienia Łukasza Kucharskiego.

Na wstępie powiem wam szczerze, że nie miałem wielkich oczekiwań wobec tego tytułu. Na rynku książek fantasy co roku ukazuje się bowiem mnóstwo nowych tytułów. Duża część z nich ginie w natłoku pozycji, nie oferując nic nadzwyczajnego i oryginalnego. W tym przypadku możemy jednak mówić o pewnej dawce oryginalności. Z pewnością jest to lektura z potencjałem, której warto poświęcić czas.

O czym opowiada Cena odkupienia? Skupia się ona na przygodach dwójki przyjaciół. Są nimi Dalebor i Rogost. Łukasz Kucharski przedstawia nam ich perypetie, co jakiś czas przybliżając nam ich przeszłość, która wyjaśnia motywacje i życiowe cele bohaterów. Rzekłbym, że jest to bardziej zbiór ich historii niż powieść, która kroczy od punktu A do punktu B. To książkowy debiut autora oraz niewątpliwie dobra podstawa do wielkiej opowieści fantasy.

Z każdym kolejnym rozdziałem odkrywamy kolejne barwy królestwa Halworu. Powoli poznajemy również naszych bohaterów, o których z początku wiemy tylko tyle, że pomocne z nich chłopaki i niestraszne im potwory. Razem z nimi podróżujemy w klimacie słowiańskiej mitologii. Stąd strzygi, dybuki i innego tego typu bestie. Tej atmosferze towarzyszy charakterystyczny język, który sprawia, że czujemy się jak w średniowieczu, trochę jak, chociażby w Wiedźminie.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że naokoło zawsze znajduje się tutaj zło. Przybiera ono różną formę. Nie zawsze są to przerażające monstra. Czasem jest to ludzka chciwość czy bezduszność. Autorowi książki udaje się sprytnie połączyć motywy fantasy z pewnym realizmem. Bardzo prawdziwe są bowiem problemy, z którymi mierzą się Dalebor i Rogost, i nawet w dzisiejszych czasach wciąż się z nimi spotykamy.

Cena odkupienia intryguje czytelnika. Z początku wydawało mi się, że będzie to kolejna sztampowa powieść fantasy. Ot kolejna kraina z magią, potworami, rycerzami i walką dobra ze złem. Okazało się jednak, że jest to wciągająca, dobrze przemyślana i w wielu momentach zaskakująca historia. Z jednej strony autor stara się czerpać to, co najlepsze z klasyki gatunku, a z drugiej udaje mu się odnaleźć własny styl, wychodząc poza pewne schematy. Oczywiście, nie każda przedstawiona tu przygoda musi przypaść wam do gustu. Jedni wolą więcej akcji, inni preferują zawiłe intrygi, ale dla wszystkich znajdzie się tu jakiś interesujący motyw i temat. W świecie Halworu można przepaść na długie godziny.


  • Autor: Łukasz Kucharski 
  • Wydawnictwo: WARBOOK
  • Format: 144×207 mm 
  • Liczba stron: 400 
  • Oprawa: miękka

Komiksiarnia Dobra popkultura

Cena odkupienia.
7.5/10

Ocena:

Pełna akcji i niespodzianek książka zdecydowanie rozświetla wszelką szarość na rynku tytułów fantasy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x