Dalsze przygody króliczego ronina – recenzja komiksu Usagi Yojimbo Saga Księga 8

Usagi Yojimbo Saga Księga 8 - recenzja komiksu

Króliczy Ronin ma już ponad trzydzieści lat. Przez ten czas nieustannie zapewnia on masę rozrywki miłośnikom dobrych komiksów będących również pasjonatami dawnej Japonii. To właśnie tacy ludzie najbardziej ucieszą się z wydanego niedawno albumu Usagi Yojimbo Saga Księga 8.

Ósme zbiorcze wydanie przygód Usagiego, zbiera historie pierwotnie wydane w tomikach 29-33. Obecnie autor wydał 35 części, więc już prawie jesteśmy na bieżąco. W księdze tej mamy do czynienia ze zbiorem trzech opowieści: „Dwieście posążków Jizo”, „Złodzieje i szpiedzy” oraz „Piekielne malowidło”, pośród których każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Usagi Yojimbo Saga Księga 8 - plansza 1

Akcja, legendy, historia i znani bohaterowie.

W pierwszej historii los ponownie łączy ścieżkę Usagiego i inspektora Ishidy. Będą oni próbowali rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Fabuła rozdziału swoim klimatem dość mocno przypomina klasykę powieści Agathy Christie. Sakai łączy tutaj nieźle napisaną tajemnicę z należytą porcją widowiskowości. Obok tego w rozdziale nie zabrakło również treści odnoszącej się do historii/legend Japonii. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się między innymi z komiksową wariacją legendy o lodowych posłańcach czy poznać tradycyjny sposób wytwarzania sosu sojowego (Shoyu).

W rozdziale zatytułowanym Złodzieje i szpiedzy powracają dobrze znane fanom serii postacie. Są to złodziejka Kitsune i Chizu z klanu ninja, ich pojawienie się oznacza dla Usagiego jedno – kolejne poważne tarapaty. Nie zabraknie więc mocnej akcji, solidnej porcji świetnego humoru oraz kolejnych nawiązań do legend czy wierzeń dawnej Japonii (między innymi wodne demony Kappa).

Usagi Yojimbo Saga Księga 8 - plansza 2

Mrok i tajemnica.

Najdłuższą i zdecydowanie najciekawszą historią zawartą w ósmym tomie, jest to co można znaleźć w rozdziale Tajemnica piekielnego malowidła. Sakai serwuje nam tutaj mroczną porcję tajemnic, które powinny zaciekawić czytelnika. Akcja fabuły dzieje się w odciętej od świata świątyni, gdzie uwięzieni tam goście muszą odkryć sprawcę straszliwej zbrodni i zmierzyć z się z legendą opętanego malowidła. Nie jest to oczywiście mistrzowski poziom grozy czy tajemnicy, na pewno jednak cała historia zapewnia solidną dawkę przyjemnej rozrywki. Nie zabrakło tutaj również należytej porcji walk, która na pewno zwrócą uwagę fanów samurajskich klimatów.

Usagi Yojimbo Saga Księga 8 - plansza 3
Przykładowe plansze: Egmont Polska

Podsumowanie.

Cała seria przygód Usagiego od samego początku oparta jest na sprawdzonych rozwiązaniach łączących samurajskie klimaty, odniesienia do dawnej Japonii (legend, historii) z widowiskowością i rozrywkowością typową dla komiksu amerykańskiego. Usagi Yojimbo Saga Księga 8 nic w tej kwestii nie zmienia i dzięki temu zapewnia fanowi serii doskonałą porcję komiksowej przyjemności.

9/10

OCENA:

Świetna komiksowa mieszanka humoru, akcji, dawnych legend, historii oraz tajemnic, podana w bardzo przystępnej formie, która powinna zadowolić szerokie grono odbiorców.


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x