Recenzja komiksu – Smerfy i Złote Drzewo.

Smerfy i Złote Drzewo recenzja komiksu

Smerfy i Złote Drzewo to kolejny album powiększający smerfną kolekcję, po którą z wielką przyjemnością sięgają zarówno mali, jak i duzi czytelnicy. Tym razem na niebieskich bohaterów czeka przygoda, która ma przywrócić radość i szczęście w wiosce.

Wraz z nadejściem wiosny, cała wioska przygotowuje się do wielkiego corocznego święta, odbywającego się wokół tytułowego Złotego Drzewa. Tym razem radość zostaje przerwana przez niespodziewaną burzę i piorun, który uderza we wspomniane drzewo. Jest to jednak dopiero początek nieszczęść, jakie zaczynają dotykać niebieskich bohaterów. Inwazja ślimaków niszczących uprawy, gnijące zapasy, trzęsienie ziemi. Wszystko wskazuje na to, że nad wioską zawisł zły urok. Mali mieszkańcy, na czele z Papą Smerfem są gotowi na wszystko, aby tylko ten trend odwrócić, nawet na daleką i niebezpieczną wyprawę.

Smerfy i Złote Drzewo recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Czy kolejne pojawiające się albumy z serii Smerfy są dosyć schematyczne? Tak. Pomimo tego, każda część, którą weźmie się w dłonie do przeczytania i tak sprawia odbiorcy (niezależnie od wieku) gigantyczną dawkę rozrywki. Nie inaczej jest w przypadku albumu Smerfy i Złote Drzewo.

Tytuł ten troszkę bardziej wyróżnia się jednak od innych części cyklu. Scenarzyści Alain Jost i Thierry Culliford postawili tu bowiem na trochę mniejszą dawkę humoru. Przygoda, którą tutaj obserwujemy to ciekawy obraz ludzkich zachowań. Autorzy poruszają tematykę przesądów i różnych zabobonów, które potrafią mieć ogromny wpływ na codzienne życie. Treść wydaje się być dość głęboka, ale jak to w przypadku Smerfów bywa, podana jest w prostej i łatwej do przyswojenia (dla dziecka) formie.

W tej całej beczułce smerfnego miodu pojawia się jednak pewna drobna dawka dziegciu. Historia dosłownie w kilku fragmentach jest moim zdaniem trochę chaotyczna.

Uwag nie można mieć za to do oprawy graficznej. Kolejni artyści odpowiedzialni za wizualną stronę Smerfów, doskonale wywiązywali się z powierzonego im zadania. Tak też jest w przypadku Pascala Garray’a, który jest bardzo wierny oryginałowi i jego komiksowa sztuka powiela geniusz Peyo.

W skrócie Smerfy i Złote Drzewo jest kolejnym solidnym albumem serii, po który zdecydowanie warto sięgnąć.


  • Scenarzysta: Alain Jost, Thierry Culliford
  • Ilustrator: Pascal Garray
  • Tłumacz: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 216×285 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor

Komiks do znalezienia na Ceneo.pl oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Smerfy i Złote Drzewo. Tom 29.
7.5/10

Ocena:

Smerfna przygoda pokazująca, że zbyt wielka wiara w przesądy i zabobony potrafi być niebezpieczna. Całość oczywiście podana w bardzo przyjemnej i przystępnej formie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x