Recenzja komiksu – Adaptacje literatury: Biały Kieł.

Adaptacje literatury: Biały Kieł recenzja komiksu

Egmontowa kolekcja Adaptacje literatury regularnie powiększa się o nowe pozycje. Tym razem jest to komiksowa wersja dzieła Jacka Londona – Biały Kieł.

Fascynująca opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu własnych wartości z dodatkową solidną dawką przygodowej treści. To właśnie te elementy sprawiły, że Biały Kieł autorstwa Jacka Londona, stał się jedną z najbardziej docenianych powieści przygodowych wszech czasów. Na przestrzeni lat dzieło to zostało zaadaptowane na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest właśnie komiks autorstwa Caterin Mognato, która postanowiła zmierzyć się z literacką legendą. Jak jej to wyszło? Śmiało można napisać, że bardzo dobrze i mamy tutaj do czynienia z jednym z lepszych albumów w całym cyklu.

Adaptacje literatury: Biały Kieł recenzja komiksu - przykładowa plansza
Przykładowe plansze: Egmont Polska.

Bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły fabularne (które większość powinna dobrze znać), scenariusz komiksu został podzielony na cztery etapy. W każdym z nich autorka stara się mocno skondensować kluczowe fragmenty powieści. Jak w większości dzieł tego typu trzeba więc być gotowym na pewne uproszczenia i zauważalną skrótowość (szczególnie kiedy dobrze zna się oryginał). Nie można jednak nie docenić skutecznych starań scenarzystki, aby być w pełni wiernym oryginałowi i co najważniejsze zachować jego klimat (włącznie z głębszym przesłaniem historii). W tym aspekcie komiks prezentuje się naprawdę wyśmienicie i nie można mieć do niego żadnych zastrzeżeń.

Ważnym elementem dzieła jest również jego oprawa graficzna. Podobnie jak w przypadku recenzowanej wcześniej Wyspy Skarbów, zawarte tu rysunki są świetnym dopełnieniem scenariusza i potrafią one mocno przyciągnąć uwagę czytelnika. Walter Venturi dba zarówno o szczegóły bohaterów (tych ludzkich, jak i zwierzęcych), a także piękno naturalnego otoczenia, co znacząco pogłębia klimat wielu scen.

Recenzowany komiks Biały Kieł jest więc solidną dawką rozrywki, ale zdecydowanie pod żadnym względem nie zastąpi on oryginału. Tytuł należy więc rozpatrywać w kategorii dodatku do książki lub pewnego rodzaju zachęty do sięgnięcia po powieść.

Ceneo-reklama


  • Scenarzysta: Caterina Mognato
  • Ilustrator: Walter Venturi
  • Tłumacz: Nika Sztorc
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Adaptacje literatury. Biały Kieł.
8/10

Ocena:

Solidna adaptacja klasyki literatury przygodowej, która zapewnia odbiorcy chwilę przyjemnej rozrywki, jednocześnie zachęcając go do sprawdzenia/ponownego przeczytania oryginału.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x