Nadzieja na lepsze jutro – recenzja anime Wampir w ogrodzie

Wampir w ogrodzie recenzja anime

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znaczącą popularność zyskały produkcje traktujące o wampirach. Saga Zmierzch, Czysta krew czy Pamiętniki wampirów to tylko kilka przykładów sukcesu tego gatunku. Są to jednak wielkie tytuły, w które zainwestowano mnóstwo pieniędzy, oczekując ogromnych zysków. Są jednak też tytuły skromniejsze i często o wiele ciekawsze. Jednym z nich jest nowe anime Netflixa, pt. Wampir w ogrodzie.

Alternatywna rzeczywistość. Trafiamy do świata zdominowanego przez wampiry. Przetrwanie ludzkości wisi na włosku w związku z ograniczonymi środkami, czy brakiem żywności. Wszyscy czują, że zbliżają się najważniejsze, ostatnie rozdziały konfliktu. W samym centrum tych wydarzeń mamy młodą żołnierkę Momo, która nie chce już dłużej żyć w tej niedoli oraz barwną, charyzmatyczną królową wampirów Fine. Władczynię która w tajemnicy zaprzestała picia krwi uważając, że ludzie również mają prawo do korzystania z wszystkich uciech życia. Los postanowił połączyć dwie bohaterki, na zawsze odmieniając ich życie.

Wampir w ogrodzie recenzja anime - grafika 1

Animacja skupia się na poszukiwaniach raju, w którym ludzie i wampiry mogliby żyć ze sobą w zgodzie. Legenda głosi, że takie miejsce istnieje, a gdy losy wspomnianych bohaterek się splatają, postanawiają odnaleźć to miejsce. Co ciekawe, jednym z powodów skłaniających je do tych poszukiwań jest fakt, że w otaczającej je rzeczywistości ludzie w strachu przed czułym słuchem wampirów nie mogą cieszyć się muzyką. W Edenie każdy mógłby tańczyć i śpiewać, ciesząc się swoim życiem.

Momo i Fine uciekają przed nieszczęśliwym życiem, które wiodą, choć pochodzą z zupełnie innego otoczenia. Dziewczyna nie ma nic i poświęca się służbie ludzkości. Z kolei wampirzyca zdaje się mieć wszystko, czego dusza zapragnie, a jednak czuje pustkę i przygnębienie, popadając w depresję. Oglądając kolejne odcinki dostrzegamy, jak wiele wspólnego mają bohaterki, a twórcy za pomocą tego przykładu uzmysławiają nam bezsensowność wszelkich podziałów.

Wampir w ogrodzie to historia pełna nadziei, ale droga do osiągnięcia upragnionego przez bohaterki celu pełna jest wielu przeszkód, których bez zmiany nastawienia przez strony trwającego konfliktu nie da się ominąć. Solidna animacja i towarzysząca jej piękna muzyka czynią ten tytuł ekscytującym przeżyciem dla każdego widza. Mamy tutaj nieco komedii, mamy dramat, a przede wszystkim mamy klimat fantasy i historię o wampirach, jakiej do tej pory nie miałem okazji obejrzeć.

Wampir w ogrodzie.
7/10

Ocena:

Dobra oryginalna animacja o starciu człowieka z wampirem, poruszająca najtwardsze ludzkie serce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x